Najlepsze Porady BiznesJak liczyć urlop? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jak liczyć urlop?

Jak liczyć urlop? © MLT Aikins

Każdy kiedyś zaczyna swoją przygodę z pracą. Obojętne czy po studiach czy w szkole, podejmujemy się pracy, by zarabiać i rozwijać swoje umiejętności. Jednak na początki zasady panujące w miejscu zatrudnienia mogą być dla nas trudne. Jedną z najczęściej rozważanych spraw jest kwestia urlopu. Dni wolne od pracy są każdemu potrzebne. Można je również samemu obliczyć.


Prawa i obowiązki pracownika

Zdobycie nowej posady, to zawsze świetna wiadomość. Należy jednak umiejętnie zapoznać się z wszelakiego rodzaju swoimi prawami oraz obowiązkami, do jakich przykładowo zaliczyć możemy prawo do wypoczynku, czyli właśnie urlop. Na nowym stanowisku obowiązują szczególne zasady korzystania z niego. Każda osoba, która zaczyna swoją pracę ma prawo zapoznać się z powszechnie obowiązującym kodeksem pracy, w którym uregulowane są wszelkie punkty, dotyczące urlopu wypoczynkowego. Jeżeli ktoś pracuje mniej niż 10 lat, to ilość jego dni wolnych od pracy wynosi 20 w ciągu całego roku, natomiast powyżej 10 lat, jest to 26 dni. Do lat pracy wlicza się także okres nauki.

Kiedy można iść na pierwszy urlop?

Liczbę dni urlopu na samym początku pracy ustala się po każdym przepracowanym miesiącu. Więc jeśli już miesiąc pracy za Tobą, pracodawca może Ci udzielić urlopu. średnio za każdy przepracowany miesiąc należy Ci się około 1,6 dnia. Nie jest to dużo, dlatego większość ludzie czeka trzy, cztery miesiące i dopiero bierze wolne. Pamiętaj, że nie ma co wybierać pojedynczych dni, chyba, że zmusi Cię do tego sytuacja np.: wizyty u lekarza, wypadku losowe. Lepiej pracować i odkładać urlop na wakacje czy ferie. Wówczas można gdzieć pojechać albo po prostu zostać w domu z dziećmi i poświęcić się rodzinie.

Dodaj komentarz

Ewa
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Dobrze że od tego roku już 26 dni, niby tylko 6 dni dłużej, ale zawsze to odpoczynek.

Monika
Dodano:
0
0

Interesujący artykuł.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

stx21 Ontota NIPDURNE durne noclegi pracownicze w...
od dłuższego czasu używam programu faktura.pl, obsługa jest...
Mi w walce pomogła zmiana materaca na nowy. Stary był źle...
Karta kredytowa już kilka razy uratowała mnie w awaryjnych...
Zamówiłam tylko dwie sukienki na czarny piątek.
Zastanawiałam się ostatnio jak zastrzec znak towarowy....
Zawsze zamawiam przesyłki do paczkomatu, jest to dla mnie...