Najlepsze Porady BiznesJak mnożyć ułamki?

Jak mnożyć ułamki?

Jak mnożyć ułamki? © pixabay.com

Nie pamiętasz jak mnoży się ułamki lub chcesz w prosty sposób wytłumaczyć to dzieciom? Działania na ułamkach to jedne z najpopularniejszych równań. Jesli chcesz szybko sobie je przypomnieć, podajemy najłatwiejszy sposób na mnożenie ułamków. 


Zanim pomnożysz, skróć

Skracanie ułamków to działnie, które ma za zadanie ułatwienie Ci zadania. Nie musisz mnożyć przez siebie dużych liczb, do których będziesz potrzebował kalkulatora lub natrudzisz się dokonując obliczeń na kartce. Skąd wiedzieć, że ułamek da sie skrócić? Jego licznik, cyfra na górze i mianownik, cyfra na dole, dadzą się wówczas podzielić przez taką samą liczbę lub mianownik podzielny będzie przez licznik. Przykładowo 6/8 da sie podzielić przez dwa i otrzymamy 3/4 albo 3/6 przez 3 i powstanie 1/2. Skracanie ułamków można również wykonać przy samym mnożeniu. Skracamy wówczas mianownik z licznikiem każdego z ułamków. Działanie to potocznie nazywa się skracaniem na krzyż.

Teraz pomnóż na liczby

Dla przykładu z działania 3/4 * 1/2 powstanie 3/8. Dlaczego? Mnożymy licznik przez licznik czyli otrzymujemy działanie 1*3 oraz mianownik przez mianownik 4*2. Prawda, że proste? Tak możesz pomnożyć każdy ułamek. Jest to otyle proste działanie, że nie trzeba do niego sprowadzać liczb do wspólnego mianownika jak w przypadku dodawania i odejmowania. Możesz skrócić ułamki przed wykonaniem działania, będzie ono wtedy prostsze, ale też po nim. Kiedy otrzymasz duży ułamek, na pewno da się go skrócić. 

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

stx21 Ontota NIPDURNE durne noclegi pracownicze w...
od dłuższego czasu używam programu faktura.pl, obsługa jest...
Mi w walce pomogła zmiana materaca na nowy. Stary był źle...
Serwis i dbanie o sprzęt jest ważny aby sprzęt służył nam...
Ubezpieczenie OC musi obejmować zarówno pojazdy mechaniczne i...
Referat może przysporzyć problemów niejednej osobie. Pamiętam...
Ciekawie opisane, czym zajmuje się pracownik biurowy.