Najlepsze Porady BiznesJak napisać dobre CV

Jak napisać dobre CV

Jak napisać dobre CV jak napisać Cv

Curriculum Vitae to skrót informacji dotyczących naszego wykształcenia, doświadczenia zawodowego, a także dodatkowych umiejętności. Wysyłanie CV to pierwszy krok w szukaniu pracy- zarówno pierwszej jaki i kolejnych. Dobre CV może stać się przepustką do wymarzonej pracy. Okazuje się jednak, że nie wystarczy jeden szablon, który wyślemy do 50 firm, by zostać zaproszonym na spotkanie kwalifikacyjne. To raczej krok do tego, by nasze CV jako jedne z wielu trafiło do niszczarki. W jaki sposób je więc napisać, by zachęciło przyszłego pracodawcę do zaproszenia nas na rozmowę kwalifikacyjną? Istnieje kilka zasad, którymi warto się kierować przy pisaniu CV.


Napisz CV do konkretnego pracodawcy

CV jest wizytówka każdej osoby, która aplikuje o pracę. Powinno zawierać podstawowe dane osobowe, informacje o wykształceniu, dodatkowych umiejętnościach i zainteresowaniach. Najważniejsze jest by wysyłając je do danej firmy napisać je w sposób, który wyróżni je na tle innych. Dobre CV to takie, które przygotowane jest z myślą o konkretnym pracodawcy i posadzie, na którą aplikujemy. Nie wystarczy więc przygotowanie CV według ogólnodostępnego schematu, by wzbudziło ono czyjeś zainteresowanie. Uniwersalne hasła i sztampowe zainteresowania nie pomogą w znalezieniu pracy. Podobnie jak wypisywanie wszystkich swoich umiejętności i zdolności. Pracodawców interesują tylko te, które będą Ci potrzebne na oferowanym przez niego stanowisku pracy. Warto też pamiętać żeby w CV umieszczać tylko prawdziwe informacje. Wszelkie niespójności i kłamstwa zostaną dość szybko zweryfikowane, a one całkowicie przekreślają Ciebie jako wiarygodnego kandydata, a tym bardziej dobrego pracownika. 

Aktualne dane osobowe i zdjęcie

Podstawową zasadą pisania CV jest umieszczenie w nim aktualnych danych osobowych i teleadresowych. Imię i nazwisko, adres zamieszkania, mail i numer telefonu pozwolą na kontakt z Tobą potencjalnemu pracodawcy. Warto więc dokładnie sprawdzić czy nie ma w nich błędów czy literówek. Tym co przykuwa wzrok pracodawcy jest też zdjęcie. Powinno być ono aktualne, nie koniecznie to z dowodu osobistego czy legitymacji studenckiej. Odpadają także zdjęcia złej jakości, zamazane lub niewyraźne, a także te z wakacji czy imprezy. Jeśli nie dysponujemy odpowiednim, aktualnym zdjęciem możemy poprosić kogoś, by nam je wykonał lub udać się do profesjonalnego fotografa. Zdjęcie określa pierwsze odczucia co do Twojej osoby, dlatego warto się postarać, by były one jak najlepsze. 

Wykształcenie i doświadczenie zawodowe

Zarówno wykształcenie jak i doświadczenie zawodowe to bardzo ważne punkty w każdym CV. Wypisywanie kolejnych stopni edukacji dobrze jest zacząć od szkoły średniej, poprzez studia licencjackie, magisterskie aż po studia podyplomowe, czy doktoranckie i przebyte kursy oraz szkolenia. To najważniejsze informacje, które powinny być podane w kolejności chronologicznej od najwcześniejszych do tych ostatnio ukończonych lub, w których naukę kontynuujemy. Zaznaczyć przy nich trzeba daty ramowe oraz nazwy szkół i uczelni. Podobnie rzecz się ma z doświadczeniem zawodowym. Tu należy się skupić na takiej pracy, która była najbardziej zbliżona do tej, do której aplikujemy, zwłaszcza jeśli wymagane jest w niej doświadczenie. Przyszłego pracodawce niekoniecznie interesuje to, że w czasie studiów pracowałeś, np. w ksero jeśli taka praca nie ma związku z tym co będziesz robił u niego. 

Działalność dodatkowa i przebyte szkolenia

Działalność dodatkowa czyli uczestnictwo w organizacjach, stowarzyszeniach czy wolontariat to coś czym warto się pochwalić. Jeśli więc udzielałeś się w organizacjach pozarządowych lub studenckich wpisz to w swoje CV. Szkolenia i odbyte kursy to coś co daje przewagę nad konkurencją tylko wtedy kiedy podnosi Twoje kwalifikacje na tym stanowisku, na które aplikujesz. Tutaj warto pochwalić się także certyfikatami językowymi, które przydają się niemal w każdej pracy. 

Zainteresowania

Zainteresowania to kolejna rubryka, nad którą warto się zastanowić. Wpisywanie zainteresowań typu "muzyka" czy "czytanie książek" niewiele mówi o osobowości danego człowieka. Nie warto też wymyślać nietypowych zainteresowań bo może okazać się, że osoba, z którą rozmawiasz zna się na temacie i zapyta Cię o to. W rubryce zainteresowania dobrze jest napisać o czymś co naprawdę lubisz robić w wolnym czasie co jest rozwijające i mówi coś o Tobie. Może to być jakieś interesujące hobby, lub oryginalne zainteresowania. Jeśli uprawiasz sport napisz jaka jest to dyscyplina. 

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

najlepszy przepis na świecie na mule !!
Sery neutralizują brzydki zapach z ust :)
Po wszelkie porady i pomoc w naprawie sprzętu AGD radzę...
Dzięki za świetny poradnik. Mam 6-letniego psa i od...
Świetna książka - ma w sobie masę porad jak dobrze...
moze ta porada mnie zmobilizuje w końcu do napisania referatu...
Tą ksiażke powinien przeczytać kazdy kto chce kupić...
Po wszelkie porady i pomoc w naprawie sprzętu AGD radzę...