Najlepsze Porady BiznesJak napisać podanie?

Jak napisać podanie?

Jak napisać podanie? © pixabay.com

Jeśli nigdy nie pisałeś podania o pracę, bo zazwyczaj wystarczało tylko wysłanie CV, podpowiadamy Ci, w jaki sposób zrobić to prawidłowo. Jak napisać poprawnie ten dokument, żeby pracodawca dobrze go odebrał? Co w ogóle powinno znaleźć się w podaniu?


Czy taki dokument jest trudny do napisania?

Napisanie podania jest bardzo proste. Przede wszystkim dokument musi zachować pewien określony układ. Bardzo ważna jest estetyka takiego pisma. Pracodawcy zawsze zwracają uwagę na takie drobne szczegóły. Jeśli chodzi o układ, po pierwsze, na samej górze podania musisz podać miejscowość i datę. Najlepiej kiedy jest to data z dnia, w którym składał będziesz podanie. Dalej piszesz dane nadawcy, czyli twoje. Chodzi tutaj o imię i nazwisko, adres, numer telefonu, opcjonalnie adres e-mail. Następnie podać musisz dane odbiorcy, czyli firmy, do której składasz podanie. Może to być ogólny adres firmy, a może być jakaś konkretna osoba, na przykład dyrektor, kierownik. Potem możesz dopisać nagłówek „Podanie”.

Część zasadnicza podania

Właściwa treść podania zaczyna się od wstępu i wyjaśnienia, o co tak właściwie  chodzi. Może to być na przykład zwrot „Zwracam się z prośbą o ...”. I tutaj wpisuje się, czego podanie dotyczy. Po wstępie należy podać uzasadnienie. Zazwyczaj można tu wykorzystać popularny zwrot „Prośbę swą uzasadniam tym, że...”, albo „Prośbę swą motywuję tym, że...”. Zwrot może być bardzo różny, zależy jaki pasować będzie do treści podania. Ostatni punkt to zakończenie. Najczęściej można tu wykorzystać popularny zwrot z prośbą o pozytywne rozpatrzenie prośby. Na samym końcu, na dole podania trzeba się odręcznie podpisać. Tak zbudowane podanie będzie odpowiednie. Ale pamiętaj, żeby je dokładnie sprawdzić. Nie może być w nim absolutnie żadnych błędów. Zdania muszą być logiczne i spójnie skonstruowane. Po napisaniu zawsze możesz dać komuś ten dokument jeszcze do przeczytania.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Dobrze że od tego roku już 26 dni, niby tylko 6 dni dłużej,...
Dobrze wiedzieć że istnieje też taka możliwość ubezpieczenia...
Karta kredytowa już kilka razy uratowała mnie w awaryjnych...