Najlepsze Porady BiznesJak uratować zalane książki i dokumenty? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Jak uratować zalane książki i dokumenty?

Jak uratować zalane książki i dokumenty?

Stresujące sytuacje i pośpiech są to najczęściej przyczyny wylania jakiegoś płynu. Jeżeli staje się to na ważne dokumenty, książki czy podręczniki chcemy jak najszybciej plamę osuszyć. Usuwanie plam ręcznikiem czy ścierką często nie wystarczy. Najlepiej zachować spokój i zastosować jakiś skuteczny trik.
Najlepsze-porady.pl przygotowały listę trików, które najlepiej się sprawdziły i są najefektywniejsze w uratowaniu zalanych książek czy dokumentów.


Usuwanie plamy z wody

Zalane wodą książki czy kartki papieru najlepiej jest osuszyć suszarką lub papierem toaletowym. Gdy już są całkowicie suche należy też przywrócić odpowiednią gładkość papierom. Do tego będzie Ci potrzebne ciepłe(nie gorące) żelazko i bibuła. Wystarczy przyłożyć bibułę do kartki papieru i następnie wyprasować ciepłym żelazkiem papier.
W zależności od rodzaju papieru, ale także wielu innych czynników czasami odzyskanie gładkości papieru jest niemożliwe, jednak nie warto tracić swoich nadziei i spróbować przynajmniej raz lub dwa.

Usuwanie tłustych plam

Tłuste plam ciężej jest usunąć z papieru, jednak nie jest to niemożliwe. Potrzebujesz jedynie żelazka, bibuły oraz talku. Na początku, nałóż na plamę niewielką ilość talku i włóż kartkę pomiędzy dwoma bibułami. Wyprasuj w ten sposób kartkę z plamą ciepłym żelazkiem i zauważysz jak nawet najtrudniejsza tłusta plama się rozpuszcza.

Usuwanie plam z atramentu

Plamy z atramentu są ciężkie do usunięcia z papieru. Bardzo pomocna okazuje się woda utleniona. Najlepiej jest skroplić nią plamę i pozostawić na kilka minut do wchłonięcia. Gdy już plama znacznie zblednieje to podłóż pod nią bibułę i usuń nadmierną wodę utlenioną. Pozostaw tak kartkę aż do momentu całkowitego wyschnięcia.

Usuwanie plam z kawy lub herbaty

Zaschnięte plamy z kawy lub herbaty są praktycznie niemożliwe do usunięcia. Dlatego też najlepiej próbować je usunąć natychmiast po zalaniu ważnego dokumentu czy kartki. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się soda oczyszczona lub talk. Na początek, usuń nadmiar cieczy watą i następnie posyp na plamę sodę oczyszczoną lub talk. Odczekaj aż plama się wchłonie i następnie usuń sodę lub talk i pozostaw papier do całkowitego wyschnięcia.

Dodaj komentarz

Arak54
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

uffff pomogło !!!! dzieki !


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Skutecznie i z powodzeniem takie działania wykona na pewno...
Super rady jak przygotować się do rozmowy.
Moim zdaniem każda profesjonalna agencją, powinna taką umowę...
Jeśli nie zrobię określonej liczby transakcji za pomocą karty...