Najlepsze Porady BiznesKim jest księgowy? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Kim jest księgowy?

Kim jest księgowy?

Jeszcze kilka lat temu rola księgowego ograniczała się do kontrolowania zgodności dowodów księgowych w firmie, jednakże wraz z czasem sytuacja na rynku uległa zmianie i w dzisiejszych czasach księgowy jest zawodem, który pozwana kompleksowo zarządzać finansami firmy. Księgowy nie tylko rozlicza bieżącą działalność firmy, ale również wybiera proces rozliczeniowy firmy i analizuje wydatki firmy. Jesteś osobą odpowiedzialną i interesujesz się ekonomią? Może to stanowisko jest stworzone właśnie dla Ciebie?


Kim jest księgowy?

Księgowy jest fachowcem, przez którego przepływają wszystkie pieniądze, które są rozdysponowywane przez firmę. Księgowy zajmuje się przede wszystkim przejmowanie faktur, a następnie wpisywaniem ich do systemu. Zadaniem księgowego jest sprawdzanie należności firmy i analizowanie rachunków, jak również dopełnianie obowiązków wobec Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i innych kontrahentów firmy oraz instytucji. Prowadzenie księgi rachunkowej firmy jest zadaniem, które wymaga od księgowego nie tylko wiedzy, ale również umiejętności radzenia sobie pod presją czasu i stresu — w końcu mowa tu o finansach firmy.

Czym zajmuje się księgowy?

W dzisiejszych czasach praca księgowego nie polega jedynie na rozliczaniu rachunków, lecz również na znajomości programów księgowo-kasowych i prawa podatkowego. Wiedza księgowego powinna być na bieżąco poszerzana, aby znać aktualne prawa i przepisy. Praca księgowego jest niezwykle stabilnym zawodem, ponieważ na rynku powstaje coraz więcej firm, co będzie związane z koniecznością zajęcia się tworzonymi przez nich danymi finansowymi. Jakich zadań możesz się spodziewać po zostaniu księgowym?

 • skrupulatnego i dokładnego prowadzenia ewidencji księgowej i kasowej,
 • rozliczania operacji finansowych po ich wcześniejszym uzgodnieniu,
 • księgowania i rozliczania faktur,
 • prowadzenia bieżących rozliczeń z instytucjami finansowymi i bankami,
 • przygotowywania przelewów wynagrodzeń i sporządzania listy płac,
 • wystawiania zaświadczeń i dokumentów związanych z wynagrodzeniem,
 • sporządzania deklaracji ZUS, CIT, VAT i raportów finansowych,
 • przechowywania dowodów księgowych firmy,
 • współpracy z urzędami, kancelariami prawnymi itp.

Jakimi cechami charakteryzuje się księgowy?

 • Profesjonalny księgowy powinien być osobą uczciwą, ponieważ w grę wchodzą finanse firmy, a także osobą staranną, która wszystkie rozliczenia sporządzi poprawnie i wyłapie błędy, które mogłyby doprowadzić do niedogodności.
 • Osoba odnajdująca się w zawodzie księgowego powinna odznaczać się logicznym i analitycznym umysłem, a także dobrą pamięcią.
 • Niezwykle ważnymi cechami charakteru okazują się również odporność emocjonalna na stres, cierpliwość, jak również zdolności komunikacyjne, które umożliwią swobodne kontaktowanie się z podwładnymi i prezesami firmy.

Gdzie księgowy znajdzie pracę?

Księgowy może zostać zatrudniony w przedsiębiorstwie, jak również w firmach, gdzie będzie zarządzał finansami, a także będzie odpowiedzialny za wszystkie kwestie administracyjne. Miejscem pracy księgowego może zostać również biuro rachunkowe, w którym księgowy będzie sprawował opiekę nawet nad kilkoma klientami. Księgowy może również podjąć się założenia własnej działalności w postaci biura rachunkowego.

Dodaj komentarz

Norbert
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Uważam, że zawód księgowy nie należy do najłatwiejszych.

Julka
Dodano:
0
0

Ciekawy artykuł, w którym wyjaśnione jest czym zajmuje się księgowy.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

praca marzeń!
praca marzeń!
Polecam zabiegi u doktor Pardy.
Zastanawiałam się na czym polega praca księgowego przed...
Szkolenia w formie online to jest to co zdecydowanie do mnie...
Często korzystam z firm kurierskich, najczęściej są to DHL,...
W okresie pandemii wiele osób zdecydowało przenieść swój...