Najlepsze Porady Dom i Ogród4 sposoby, jak prawidłowo podlewać rośliny

4 sposoby, jak prawidłowo podlewać rośliny

berlin-1571046-1920.jpg Zielone rośliny doniczkowe

Podlewanie zielonych roślin doniczkowych należy do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. W większości brak dłuższego nawodnienia powoduje ich śmierć. Jednakże należy pamiętać, że znacznie lepiej jest lekko przesuszyć roślinę, niż ją nadmiernie przelać. Po przesuszeniu roślina ma większe szanse na odbicie, natomiast, gdy zgniją jej korzenie, prawdopodobieństwo jest mniejsze. Nieprawidłowe podlewanie może skutkować również chorobami roślin oraz ich nieprawidłowym wzrostem. Jak często podlewać rośliny? Co zrobić, żeby uniknąć najczęstszych pomyłek? Wszystkiego dowiesz się w poniższym tekście.


1. Częstotliwość podlewania
Każda roślina jest inna — tak samo różnorodna jest jej wymagana częstotliwość podlewania. Warto jednak podlewać kwiatki regularnie oraz dostosować ilość wody do danego okazu. Należy dostosować się do zasady „raz a dobrze”, a nie „oszczędnie i często”. Wystarczy wlać wodę do doniczki delikatnym strumieniem i poczekać, aż nadmiar spłynie do podstawki. Kiedy podlać roślinę ponownie? Wystarczy włożyć patyczek do ziemi na głębokość ok. 3 cm — jeżeli ziemia jest sucha, to znak, że roślina potrzebuje ponownego podlania.

2. Technika podlewania
Do jednych z najpowszechniejszych technik podlewania kwiatów należy podlewanie od góry, tj. strumieniem wody. Jednakże niektóre odmiany roślin potrzebują podlewania od dołu, czyli wlania wody na podstawę, aby roślina powoli wchłonęła wilgoć — ta metoda w szczególności polecana jest do roślin, które kwitną cyklicznie. Jeśli roślina została przesuszona, to istnieje szybki sposób na podniesienie jej kondycji — wystarczy włożyć całą doniczkę do naczynia z wodą na kwadrans. Ziemia będzie nie tylko nawilżona oraz w przyszłości będzie lepiej wchłaniać wilgoć.

3. Odpowiednia pora dnia
Oprócz częstotliwości podlewania równie ważna jest pora dnia, w której wykonujemy dany zabieg. Podlewanie najlepiej przeprowadzać, kiedy nasłonecznienie jest jak najmniejsze, tj. rano lub wieczorem. Istnieje jednak przekonanie, że poranny zabieg jest dla rośliny najlepszy, ponieważ woda daje siłę, aby ta mogła najlepiej fotosyntezować w momencie najlepszego nasłonecznienia. Warto wystrzegać się nawadniania roślin w południe ze względu na wysokie temperatury.

4. Jaką wodą podlewać rośliny?
Do podlewania kwiatów najlepiej sprawdzi się deszczówka — oczywiście, jeżeli okolica, w której mieszkamy, nie jest zanieczyszczona oraz istnieje sposobność zbierania deszczówki. Zawsze można użyć wody z kranu, która zawiera jednakże szkodliwy dla kwiatów chlor. Aby wyeliminować szkodliwą substancję warto użyć tzw. wody odstanej, która będzie miała mniej pierwiastka. Wodę należy przelać do butelki i odstawić na kilka godzin. Jeżeli woda zawiera dużo wapnia i jest twarda, do podlewania warto używać wody przegotowanej.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a...
coca cola to ściema - w coca coli jest bardzi mało kwasu...
na randkę idz tam gdzie nie ma ludzi
jak byś lubianym ? najlepsza porada - nie rób tego na siłę...
a gdzie wzmianka o dezodorancie ? ;)
mój sukulent jest ze mną od 5 lat ! mam piękną...
Nic tak dokładnie nie czyści podłóg z kurzu jak iRobot e5,...
hahaha, u mnie najlepszym trickiem jest zaprogramowanie mojej...