09.02.2024

Bakterie, które żyją w twojej kuchni - jak się ich pozbyć?

Bakterie, które żyją w twojej kuchni - jak się ich pozbyć?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Często wydaje się nam, że to łazienka jest pomieszczeniem, które najbardziej sprzyja rozwijaniu się bakterii. W rzeczywistości największym ich siedliskiem jest jednak kuchnia. To tam namnaża się najwięcej mikrobów. Mogą one osadzać się na przedmiotach codziennego użytku, a następnie wraz z żywnością przenikać do organizmu, przyczyniając się do problemów zdrowotnych. Jakie bakterie najczęściej żyją w kuchni i w jakich sposób można się ich pozbyć?


Gdzie znajduje się najwięcej bakterii?
Sprzątając kuchnię zajmujemy się przede wszystkim myciem naczyń, ścieraniem blatów i usuwaniem kurzu. Nawet jeśli wydaje nam się, że dzięki temu kuchnia lśni czystością, to możemy być w błędzie. Kuchnia ze względu na swoją funkcję stanowi dla bakterii idealne środowisko do życia i rozwoju. Wysoka temperatura i skraplająca się podczas gotowania para sprawiają, że w pomieszczeniu panuje ciepło i wilgoć, a takie warunki patogeny lubią najbardziej. Do tego dochodzą resztki jedzenia, które nie zawsze jesteśmy w stanie dokładnie usunąć. Często trafiają one w trudno dostępne zakamarki, takie jak przestrzenie międzymeblowe, gdzie mogą rozkładać się nawet miesiącami. W końcu niecodziennie odsuwamy szafki, aby między nimi posprzątać. Siedliskiem bakterii są również wszelkie akcesoria kuchenne do sprzątania, zwłaszcza ściereczki, myjki, a także gąbeczki. Mogą znajdować się na nich m.in. bakterie e-coli, czy szczepy salmonelli. Nieświadomie możemy je przenieść na naczynia lub ręce i wywołać zatrucie pokarmowe.

Jak bezpiecznie przyrządzać posiłki?
Każdy z nas dba o to, aby przygotowywane posiłki były zdrowe i smaczne. Niestety popełniamy przy tym wiele błędów, które powodują, że w kuchni namnaża się wiele zarazków. Przede wszystkim należy uważać na produkty, które zawierają najwięcej bakterii. Są to przede wszystkim nieumyte warzywa i owoce, surowe mięso oraz jajka. Pamiętajmy więc o tym, aby dokładnie myć warzywa i owoce, przechowywać jajka odseparowane od reszty produktów i nie używać tej samej deski do krojenia mięs i pozostałych składników. Akcesoria kuchenne takie jak drewniane deski i noże należy nie tylko dokładnie umyć, ale również wyparzyć w gorącej wodzie i osuszyć.

Jak sprzątać kuchnie aby pozbyć się bakterii?
Należy przede wszystkim często stosować płyny dezynfekujące do mycia blatów, zlewu i innych kuchennych elementów. Ściereczki i ręczniki trzeba regularnie prać w 60 stopniach. Gąbeczki do mycia naczyń wymieniajmy natomiast przynajmniej raz na tydzień. Drobnoustroje lubią trudno dostępne miejsca, dlatego warto odpowiedni zabezpieczyć szpary pomiędzy meblami, aby nic tam nie wpadało. Nie dopuszczajmy do tego, aby resztki jedzenia zalegały i psuły się w kuchennych zakamarkach.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy porada Bakterie, które żyją w twojej kuchni - jak się ich pozbyć? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Bakterie, które żyją w twojej kuchni - jak się ich pozbyć?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Bakterie, które żyją w twojej kuchni - jak się ich pozbyć?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
coś w tym jest
~Nina Sokołowska
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności