09.02.2024

Dlaczego sukulenty usychają?

Dlaczego sukulenty usychają?

Ocena artykułu

Na podstawie 4 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Sukulenty uznaje się za rodziny, które potrafią przetrwać nawet w ekstremalnych warunkach narzucanych im przez środowisko — niestraszne jest im oszczędne podlewanie oraz wysokie temperatury. Czasami pomimo naszych starań marnieją i nie możemy ich odratować. Najczęściej w naszych domach uprawiamy aloes, kaktusy oraz sansewierie. Utarło się przekonanie, że są to rośliny niewymagające, dlatego często są polecane osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami doniczkowymi. Ponadto sukulenty stanowią niepowtarzalną ozdobę wnętrza. Jeżeli tylko zapewnimy mu odpowiednie warunki, odwdzięczy się efektownymi kwiatami. Jednakże czasami zdarza się, że pomimo naszych chęci rośliny te marnieją w oczach. Dlaczego sukulenty obumierają? Jak skutecznie poprawić ich stan? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej!


1. Za mało światła
Sukulenty potrzebują ogromnej ilości światła, aby pięknie rosły. Odpowiednim stanowiskiem będzie dla nich nasłoneczniony parapet — a w sezonie letnim jasne balkony oraz tarasy. Niedostatecznie jasne, a co gorsza ciemne stanowisko może doprowadzić do chorób grzybiczych, pasożytniczych, a w konsekwencji do obumarcia.

2. Nieodpowiednie podłoże
Sukulenty należy umieścić w odpowiednim podłoży, w którym będą mogły prawidłowo się rozwijać. Ziemia powinna być przepuszczalna, aby nadmiar wody swobodnie odpłynął — przelanie kaktusa doprowadzi do gnicia korzeni. W sklepach ogrodniczych znajdziesz ponadto specjalne podłoże dla sukulentów. Jeśli nie chcesz tracić pieniędzy, podłoże możesz wykonać w domu — wystarczy, że wymieszasz ze sobą uniwersalną ziemię z piaskiem, keramzytem lub drobnym żwirem.

3. Podlewanie
Sukulenty to rośliny, które nie wymagają częstego podlewania. Latem wystarczy umiarkowanie podlewać je dwa razy w tygodniu, natomiast zimą — nawet raz w miesiącu. Do tego celu najlepiej sprawdzi się woda odstana lub deszczówka. Jeśli podłoże jest zbyt wilgotne, warto wstrzymać się z podlewaniem — większą krzywdę zrobimy roślinie, jeśli ją przelejemy, a nie przesuszymy.

4. Nawozy
Chociaż sukulenty to rośliny niezwykle odporne, to jednak aby poprawić ich kondycję, warto zakupić odpowiednie preparaty. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie środków dla sukulentów, które są bogate w fosfor i potas. Nieumiejętne nawożenie może skutkować zmniejszonym wzrostem lub zablokowaniem kwitnienia, dlatego należy stosować się do zaleceń producenta.

5. Niska temperatura
Sukulenty to rośliny ciepłolubne. W okresie wegetacji (jesień i zima) należy zapewnić im odpowiednią temperaturę. W okresie zimowym nie powinna być ona niższa niż 10 stopni Celsjusza — jeśli zejdzie ona poniżej, to roślina szybko utraci liści.

6. Symptomy, na które należy zwracać uwagę
Niepokoić powinno nas więdnięcie liści oraz ich wypadanie, jak również stracenie sprężystości — może to być spowodowane gniciem korzeni lub niedostateczną ilością zagospodarowanej wody. Warto wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić stan korzeni. W przypadku wystąpienia zgniłych korzeni można ją uratować poprzez wsadzenia do suchego podłoża. Żółknięcie liści może być spowodowane przesuszeniem rośliny. A jeśli pojawiają się plamy z żółtą lub czarną obwódką mamy do czynienia z chorobą grzybiczą — jedynym ratunkiem jest usunięcie zainfekowanych części sukulenta oraz zastosowanie odpowiedniego środka grzybobójczego.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(4)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
u mnie Sukulent usechł na parapecie - jak były duże upały zapomniałam o nim... słońce go dosłownaie spaliło. Usechł bo doniczka była mała ją wysuszyło na wióro. Szkoda bo długo go miałam... Sukulent to piękna roślina.
~Maja
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
mój sukulent jest ze mną od 5 lat ! mam piękną kompozycję zrobiona z sukulentów i pięknie ozdabiają mój salon.
~Patrycja Broda
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
będę się tego trzymała - dobry poradnik jak dbać o sukulenta
~Sukulent
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy porada Dlaczego sukulenty usychają? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Dlaczego sukulenty usychają?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Dlaczego sukulenty usychają?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności