Najlepsze Porady Dom i OgródDom mały i energooszczędny - to się opłaca: czyli optymalizacja kosztów budowy taniego domu ekologicznego

Dom mały i energooszczędny - to się opłaca: czyli optymalizacja kosztów budowy taniego domu ekologicznego

Dom mały i energooszczędny - to się opłaca: czyli optymalizacja kosztów budowy taniego domu ekologicznego

Własny dom to dla wielu osób jeden z najważniejszych celów życiowych. Jego zadaniem jest między innymi zapewnienie poczucia bezpieczeństwa oraz komfortu. Ze względu na niższe koszty i pozytywny wpływ na środowisko coraz większą popularność zdobywają domy energooszczędne. Jak zmniejszyć wydatki na ich budowę?


Czym jest dom energooszczędny?

Czym jest dom energooszczędny?

Dom energooszczędny to budynek, którego konstrukcja wykorzystuje wiele innowacyjnych, ekologicznych rozwiązań. Głównym założeniem jest mniejsze zapotrzebowanie na energię – to zysk zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska. Niższe zużycie prądu sprawi, że w naszych portfelach zostaną spore kwoty, a jednocześnie przełoży się na przekazywanie mniejszych ilości szkodliwych substancji do otoczenia.

Energooszczędne domy zużywają znacznie mniej energii niż budynki tradycyjne. Taki efekt możemy osiągnąć poprzez wykorzystanie odpowiednich materiałów do budowy, wybór korzystnej pod względem ekologii lokalizacji, a także postawienie na prostą konstrukcję, zazwyczaj opartą na pojedynczej bryle o niewielkich gabarytach. Właściciele tego typu domów dążą do osiągnięcia zerowego zużycia energii o pochodzeniu zewnętrznym. W pewnych przypadkach możemy liczyć nawet na zwrot zgromadzonego ładunku do sieci elektrycznej oraz dopłaty od elektrowni. W tym celu wykorzystuje się odnawialne źródła energii – w szczególności światło słoneczne – oraz mechanizmy rekuperacji, a także ciepło pochodzące z gruntu. 

Jakie są koszty wybudowania domu energooszczędnego i jak je zminimalizować?

Jakie są koszty wybudowania domu energooszczędnego i jak je zminimalizować?

Na etapie budowy domy energooszczędne wymagają większych inwestycji niż tradycyjne warianty. Ze względu na niskie lub nawet zerowe zużycie energii ich utrzymanie jest znacznie tańsze, a koszty związane z samą konstrukcją zwracają się już po kilku latach.

Cena wybudowania domu energooszczędnego jest wyższa między innymi ze względu na wykorzystane materiały, które muszą między innymi skutecznie zabezpieczyć wnętrze budynku przed utratą ciepła. Mowa tutaj zarówno o ścianach i podstawie budynku, jak i o dachu. Istnieje jednak kilka metod, które pomogą w minimalizacji kosztów budowy tego rodzaju domu. Jednym z nich jest korzystanie z gotowych planów, które znaleźć możemy u sprawdzonych projektantów. Warto sprawdzić najciekawsze projekty domów energooszczędnych – domoweklimaty.pl to jedno z miejsc, które pozwolą nam na wybór spośród interesujących planów nowoczesnych budynków.

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu energooszczędnego?

Co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu energooszczędnego?

Domy energooszczędne to innowacja w budownictwie, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Warto przy tym zaznaczyć, że nie musimy rezygnować z komfortu przy redukcji wydatków na prąd. Nowoczesne budynki zapewniają nam wysoki poziom wygody, a jednocześnie sprzyjają środowisku naturalnemu.

Jak przygotować się na budowę domu spełniającego nowe wymogi energooszczędne? Podstawą będzie przygotowanie dokładnego projektu bądź skorzystanie z istniejących już ofert. W kolejnych krokach warto zwrócić uwagę na lokalizację domu. Energooszczędne budynki korzystają najczęściej z energii słonecznej, dlatego ich umiejscowienie jest tak istotne. Ważną kwestią jest także wybór okien, które zazwyczaj stanowią pełną zabudowę jednej ze ścian. Należy zlokalizować je tak, aby jak najdłużej oświetlały pomieszczenia, z których najczęściej korzystamy – to prosty i skuteczny sposób na zachowanie ciepła we wnętrzu.

Dlaczego warto postawić na dom energooszczędny?

To budynki pełne innowacyjnych rozwiązań, które pomagają nie tylko zmniejszyć bieżące wydatki, ale także zadbać o środowisko. W ostatnich latach koszt domów tego typu stopniowo się zmniejsza – wykorzystując odpowiedni projekt, możemy liczyć na sumaryczną cenę niewiele wyższą niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji. Mały dom energooszczędny to niskie koszty i świetny poziom komfortu. Warto także zwrócić uwagę na wprowadzane dyrektywy europejskie, które ograniczają maksymalny poziom rocznego zużycia energii przez dany budynek.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Ostatnio komentowane porady

Zdecydowanie zgadzam się z tytułem tego artykułu.
Odpowiedni Dress code również ma znaczenie.
Zasady Savoir Vivre są bardzo ważne.
Polecam wypróbować ten przepis.
Nie wiedziałam że na rozciąganie butów są jakieś metody.
Lubię dodawać do prania sodę oczyszczoną, dzięki temu firanki...
najlepiej usuwa kamień ciepły ocet - jest to naturalna metoda...
Nie pamiętam kiedy była u mnie żywa choinka w domu. Może w tym...