09.02.2024

Glicynia — uprawa i pielęgnacja

Glicynia — uprawa i pielęgnacja

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Glicynia to roślina pochodząca z terenów o umiarkowanym i ciepłym klimacie, jednakże uprawiana jest na całym świecie. Z pewnością podbiła nasze serca! Charakteryzuje się pięknymi kwiatostanami, które zwisając z gałęzi, tworzą okazałe kaskady. Kwiat nie wymaga przesadnej pielęgnacji, ale jeśli poświęcimy mu odrobinę uwagi, odwdzięczy się nam z nawiązką. Ozdobna roślina z rodziny bobowatych z silnie wzrastającym pnączem i ciekawymi kwiatami o liliowym, różowym lub fioletowym kolorze może osiągać pokaźne rozmiary. Jakich zabiegów wymaga kwiat? Jak uprawiać glicynię?


Decydując się na posadzenie glicynii, należy wybrać miejsce, które jest osłonięte przed nadmiernym wiatrem, a jednocześnie dobrze nasłonecznione. Gleba powinna przepuszczalna oraz żyzna — z dodatkiem próchniczym. Ziemia może mieć odczyn obojętny lub delikatnie kwaśny. Aby roślina dobrze rosła potrzebuje dużo miejsca — jej pnącza rozrastając się, potrzebują podpory. Należy kontrolować bujne przyrosty, aby zbyt mocno nie opanowały ścian budynków.

Z racji intensywnego kwitnienia potrzebuje wiele związków mineralnych bogatych w fosfor oraz potas. Co ważne, jest nieodporna na suszę, dlatego podczas upałów trzeba ją podlewać. Aby bujnie wykwitła należy dwukrotnie przycinać pnącza — pierwszy raz wiosną, a drugi około lipca. Niezwykle ważne jest usuwanie chorych oraz suchych części rośliny nie tylko ze względów estetycznych. Glicynia jest mało odporna na ujemne temperatury, dlatego na zimę warto zabezpieczać ją matą słomianą.

Roślina zakwitnie dopiero w drugim lub trzecim roku od jej posadzenia. Okazy rosnące z nasion czasami potrzebują do wykwitnięcia nawet 10 lat. Dlatego najlepiej zaopatrzyć się w sadzonki szczepione lub takie, które powstały przez tzw. okłady powietrzne. W początkowych okresach wzrostu nie wolno przycinać gałązek — wystarczy je podpierać.

Co zrobić, jeśli glicynia dalej nie chce kwitnąć? Aby pobudzić ją do lepszego wzrostu kwiatostanu, należy przyciąć jej korzenie szpadlem w odległości 1.5 do 2 m od postawy rośliny. Wykonanie takiego zabiegu spowoduje, że bujniejsze pąki wyrosną już w kolejnym sezonie.

Pomimo tego, że glicynia jest piękną rośliną, to jednak trzeba uważać wydzielane przez nią trujące substancje. Roślina zawiera w sobie glikozyd i żywicę, które obecne są we wszystkich jej częściach — objawami zatrucia są dolegliwości żołądkowe, tj. nudności, bóle brzucha, biegunka, wymioty.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy porada Glicynia — uprawa i pielęgnacja przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Glicynia — uprawa i pielęgnacja? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Glicynia — uprawa i pielęgnacja
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawa porada
~Robert Przybylski
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności