Najlepsze Porady Dom i OgródJak czyścić złoto?
ocena (/0):

Jak czyścić złoto?

berlin-1571046-1920.jpg @pixabay

Każda z nas posiada mniejszą lub większą ilość złotej biżuterii takich jak naszyjniki, pierścionki czy obrączki ślubne. Po dłuższym czasie użytkowania złoto może stracić swój blask, jednak nie powinno Cię to martwić - możesz bowiem łatwo je wyczyścić domowymi sposobami. Przedstawiamy kilka skutecznych metod, pamiętaj jednak aby stosować je w przypadku biżuterii zrobionej z samego złota bez dodatków kamieni szlachetnych.


Domowe sposoby

Jak czyścić złoto - domowe sposoby@pixabay

Do czyszczenia złota na pewno przyda Ci się miękka szmatka lub szczoteczka, szczególną ostrożność zachowaj gdy masz do czynienia z biżuterią pozłacaną - musisz uważać aby nie zetrzeć wierzchniej warstwy. 
Wymieszaj płyn do mycia naczyń z ciepłą wodą i zanurz w niej złoty przedmiot. Po kilkunastu minutach wyjmij go i delikatnie przeczyść. Możesz również czyścić biżuterię płatkiem kosmetycznym nasączonym wodą i posypanym proszkiem do pieczenia. W tym przypadku przedmiot odkładamy na ok 30 min, a następnie dokładnie myjemy. Skutecznie powinien również zadziałać roztwór 5 g sody i 50 g płatków mydlanych rozpuszczonych w 1 litrze ciepłej wody. Najlepiej przelać roztwór do słoika, umieścić w nim biżuterię i potrząsać przez kilka minut. Następnie należy przedmiot przepłukać bieżącą wodą i wypolerować miękką szmatką.

Mocniejsze zabrudzenia

Jak czyścić złoto - mocniejsze zabrudzenia@pixabay

Kolejnym domowym sposobem jest pocieranie złota octem, cytryną lub cebulą, pozostawienie na kilka godzin i dokładne umycie wodą z mydłem. Kiedy biżuteria jest mocniej zabrudzona lub pojawił się na niej czerwony nalot trzeba użyć mocniejszych środków. Jednym z nich może być roztwór przygotowany z 5 łyżeczek soli rozpuszczonych w 1 litrze wrzącej wody. Następnie połóż biżuterie na folii aluminiowej - powinna oczyścić się sama. W razie konieczności czynność powtórz, a potem umyj przedmiot wodą z mydłem. Złoto można również zanurzyć w szklance wódki lub coli i zostawić na całą noc. Inne sposoby to umieszczenie go w roztworze wody i wapna lub w benzynie.

Jeśli przedstawione przez nas domowe sposoby nie poskutkują możesz wypróbować profesjonalne preparaty do czyszczenia złota lub zlecić tę czynność złotnikowi.

Dodaj komentarz

autor komentarza: ~OlaS
Ocena: 5/5
Dodano: 2019-07-01 09:38:01

hahaha, u mnie najlepszym trickiem jest zaprogramowanie mojej roomby do odkurzania i cieszenie się chwilą wolnego :)

autor komentarza: ~autorka
Ocena: 3/5
Dodano: 2019-07-06 20:16:15

moge polecić dobry odkurzacz do pozbycia się kurzu z domu. mam roombe kilka lat i dobrze sobie z tym radzi. włączam ja codziennie i mam z głowy


Najciekawsze

Podobne