Najlepsze Porady Dom i OgródJak dbać o rośliny, żeby długo kwitły?

Jak dbać o rośliny, żeby długo kwitły?

berlin-1571046-1920.jpg Roślina

Bujnie kwitnąc i zdrowe rośliny to nagroda za odpowiednią pielęgnację oraz włożoną w nie pracę. Jednak często zdarza się tak, że rośliny szybko przekwitają lub mają niewiele pączków. I choć oczywiście wszystko zależy od gatunku uprawnianej przez nas rośliny, to jednak warto zastosować się do kilku porad, dzięki którym przedłużymy kwitnienie wielu roślin. Wystarczy pamiętać wyłącznie o tych trzech rzeczach!


1. Nie przesadzaj z nawozem
Oprócz zapewnienia roślinom wilgoci, warto zadbać o dobre odżywienie. Zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest zależne przede wszystkim od gatunku naszej rośliny, jednakże nigdy nie wolno nam nadmiernie nawieźć rośliny. Przenawożenie rośliny, zwłaszcza związkami azotowymi sprawi, że rozwiną się przede wszystkim główne pędy i liście, natomiast pąki pojawią się późno w małych ilościach.

2. Wycinaj starzejące się kwiaty
Regularne usuwanie starzejących się kwiatów, zachęci roślinę do wytwarzania nowych pączków. Przede wszystkim chodzi o to, aby nie dopuścić do rozwoju nasion — ich dojrzewanie doprowadza do szybszego starzenia się rośliny.

3. Radykalne cięcie
Niektóre gatunki roślin przed całkowitym przekwitnięciem należy przyciąć nawet kilka centymetrów nad ziemią. Dzięki takiej radykalnej zmianie, po krótkiej przerwie, roślina zakwitnie ponownie — choć kwiatów jest mniej niż w pierwszym kwitnieniu. Warto tak potraktować m.in.: ostróżkę, łubin, smagliczkę, bodziszka łąkowego, kocimiętkę. Co więcej, warto pamiętać, że rośliny, które rosną w cienistych miejscach, mają znacznie mniej kwiatów.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a...
coca cola to ściema - w coca coli jest bardzi mało kwasu...
na randkę idz tam gdzie nie ma ludzi
jak byś lubianym ? najlepsza porada - nie rób tego na siłę...
o, moze uda mi sie uratowac zabrudzone spodnie !
będę się tego trzymała - dobry poradnik jak dbać o sukulenta
mój sukulent jest ze mną od 5 lat ! mam piękną...
najlepiej usuwa kamień ciepły ocet - jest to naturalna...