09.02.2024

Jak dbać o wrzosy?

Jak dbać o wrzosy?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka

Wrzosy są dość tanimi kwiatami, które są powszechnie dostępne na półkach sklepowych od połowy sierpnia do końca września. Wrzosy świetnie się prezentują nie tylko posadzone w ziemi w ogrodzie, ale również i w doniczce zawieszonej na balkonie. Niestety wrzosy pomimo Twoich wszelkich starań i troskliwej pielęgnacji nie dożywają kolejnego sezonu, aby móc znów zachwycać nas swoim pięknem. Co zrobić, aby wrzosy były ozdobą na kilka lat, a nie jedynie sezonową dekoracją?


Kwitnące wrzosy
Wrzosy kwitną już od połowy lipca, jednakże większość odmian zaczyna rozkwitać we wrześniu, skąd powzięta została nazwa tym przepięknych roślin. Niewielkie krzewy przez cały rok są zielone, natomiast jesienią rozpoczynają kwitnienie, która może trwać w sprzyjających warunkach nawet do listopada. Wrzosy sprawiają, że nawet końcówka sezonu potrafi wprowadzić do ogrodu przepiękne koloru, tj. róż, pomarańcz, biel, fiolet oraz czerwień. Wrzosy pełnią przede wszystkim rolę dekoracyjną, ponieważ są najpopularniejszymi jesiennymi kwiatami.

Doniczka czy ogród?
Wrzosy posadzone w doniczce idealnie sprawdzą się jako sezonowa ozdoba, ponieważ zazwyczaj nie przeżywają do kolejnego roku — zazwyczaj przyczyną takiego stanu jest zbyt nadmierne lub zbyt oszczędne podlewanie. Jeżeli Twoje wrzosy rosły na doniczkach w balkonie, warto je przesadzić przed nadejściem mrozów do ziemi w ogrodzie lub doniczkę zabezpieczyć przeciw niskim temperaturom. Wrzosy w doniczkach wniesie do domu niestety, ale bardzo szybko zasychają, ponieważ nie są to rośliny domowe. Wrzosy w swoim naturalnym środowisku porastają leśne polany tworząc kolorowe dywany na przestronnych łąkach — nikt ich tutaj nie przycina ani nie chroni przed przymrozkami, a jednak rosną w doskonałej kondycji. Jednak warto pamiętać, że odmiany ogrodowe są nieco delikatniejsze, a zarazem wymagające.

Stanowisko i podłoże
Jeżeli chcesz zasadzić wrzosy w ogrodzie, musisz odpowiednio przygotować podłoże, ponieważ potrafią być co do niego niezwykle wybredne i w zwykłej ziemi szybko zamrą. Chociaż wrzosy nie są trudnymi roślinami w uprawie, to jednak niewielu osobom udaje się je utrzymać w odpowiedniej kondycji na dłużej. Po posadzeniu wrzosu należy obficie podlać glebę, unikając moczenia rośliny, a następnie warto ją okryć grubą warstwą kory sosnowej, która będzie chroniła korzenie przed przemarznięciem zimą, a w czasie lata przed parowaniem wody. Co więcej, takie zastosowanie kory pomoże ograniczyć wzrost chwastów, jednocześnie użyźni i zakwasi glebę. Aby wrzosowisko stało się atrakcyjne, warto posadzić obok siebie nawet do kilkunastu odmian wrzosów.

Czy wrzosy się przycina?
W przypadku wrzosów posadzonych w ogrodzie niezbędne jest ich przycinanie, aby z roku na rok wrzosy się dynamicznie zagęszczały. Nieprzycinane rośliny będą dość rzadkie i wyciągnięte, przez co ich dekoracyjność straci na wartości. Wrzosy należy przycinać już po kwitnieniu, najlepszym miesiącem jest więc wiosna lub późna jesień. Jeżeli po przycięciu roślin pojawią się przymrozki, krzewy warto osłonić agrowłókniną, aby nie doprowadzić do przemarzania.

Podlewanie i nawożenie
Wrzosy to rośliny, które w naturalnym środowisku rosną w suchych i ubogich glebach torfowych, jednakże odmiany, które zasadzisz w swoim ogródku, będą bardziej wymagające i potrzebują zdecydowanie więcej zabiegów pielęgnacyjnych. Wrzosy źle znoszą obfite nawożenie, a także niewłaściwe stosowanie nawozów, które w ich przypadku powinny działać przede wszystkim zakwaszająco na glebę. Regularnie warto posypywać glebę kwaśnym torfem, a także uzupełniać warstwę ściółki z kory sosnowej. Równie ważne jest regularne podlewanie wrzosów — nie za dużo, lecz często, ponieważ wrzosy charakteryzują się niewielkim systemem korzeniowym. Wrzosy nie przepadają za dużymi ilościami wody, a w szczególności za zraszaniem swoich liści.

Co z wrzosami w zimie?
Wrzosy uznawane są za rośliny wieloletnie, jednakże wcześniej trzeba zadbać o to, aby dobrze przetrwały zimę. Przed nadejściem większych mrozów roślinę trzeba obficie podlewać i pokryć gałązkami jedliny lub rozpiąć nad krzewem agrowłókinnę, lub inny materiał, który zabezpieczy wrzosy przed palącym słońcem oraz zimnym wiatrem. Z roślin warto strzepywać śnieg, pod którym mogą łamać się pędy wrzosu.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy porada Jak dbać o wrzosy? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak dbać o wrzosy?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak dbać o wrzosy?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
hmmm ciekawe
~Alex Piotrowski
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności