09.02.2024

Jak działa osuszacz powietrza?

Jak działa osuszacz powietrza?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Osuszacz powietrza to inwestycja, która będzie szczególnie opłacalna dla osób, które szczególnie w sezonie jesienno-zimowym zmagają się z nadmierną wilgocią. Z osuszacza powietrza można skorzystać nie tylko podczas użytkowania domu, lecz także podczas jego budowy, np. osuszy tynki czy przyśpieszy schnięcie wylewki. W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się osuszacz powietrza? Jaki typ osuszacza najlepiej wybrać? 


Pozbądź się wilgoci
Nadmierna wilgoć jest zmorą wielu mieszkań i domów, szczególnie wybudowanych w "starym budownictwie" bez jakiejkolwiek wentylacji pomieszczeń, a także ze szczelnymi oknami. W nowszych mieszkaniach wilgoć również pojawia się w łazienkach oraz w kuchni, gdzie często jest kontakt z wodą oraz z parą wodną. Aby zapobiec powstawaniu wilgoci, niezwykle ważne jest regularne wietrzenie pomieszczenia oraz jego stałe ogrzewanie. Jeżeli jednak pomimo stosowania powyższych prób pomieszczenia nadal są wilgotne, możesz spodziewać się na ścianach grzybów oraz pleśni, które sprzyjają rozwojowi chorobotwórczych bakterii - wpływają one na obniżenie Twojej odporności, a także na gorsze samopoczucie. Jeżeli na oknach stale skrapla się woda, w pomieszczeniu unosi się nieprzyjemny zapach, a pościel oraz elementy garderoby są cały czas lekko mokre, jest to oznaka, że pora zacząć działać nim będzie za późno. Norma wilgotności powietrza w mieszkaniu powinna mieścić się w granicach od 40 do 60%, jeżeli jest większa, oznacza to, że masz problem z nadmierną wilgocią. Do pomiaru możesz użyć higrometru. 

Osuszacz powietrza - jak funkcjonuje?
Urządzenie jakim jest osuszacz powietrza, jest niezbędne w pomieszczeniach, gdzie występują oznaki nadmiernej wilgoci. Głównym zadaniem osuszacza powietrza jest pozbycie się wspomnianej wilgoci. Jak działa taki osuszacz? Mówiąc prostym językiem, osuszacz zasysa wilgotne powietrze i je skrapla - oczywiście w tym przypadku dużo zależy od wyboru odpowiedniego sprzętu. Dostępne są dwa typu osuszaczy: absorpcyjne lub kondensacyjne. Czym się od siebie różnią? Przede wszystkim osuszacz powietrza absorpcyjny powietrze ściąga z pomieszczenia do rotatora pokrytego specjalną substancją wchłaniającą wilgoć - woda skrapla się w zbiorniku, a następnie powietrze wydostaje się na zewnątrz w zwiększonej temperaturze. Natomiast co do osuszaczy kondensacyjnych to pobierają one wilgotne powietrze za pomocą wentylatora - woda trafia do specjalnego zbiornika, a osuszone powietrze wraca podgrzane do pomieszczenia. 

Jaki osuszacz powietrza wybrać?
Osuszaczy powietrza na rynku jest dużo - od wersji miniaturowych po większe maszyny, które mają pracować w dużych pomieszczeniach. Jeżeli chcesz wybrać osuszacz powietrza, który będzie osuszał budowany dom, należy wybrać budowlany osuszacz powietrza, jednak musisz liczyć się z kosztami, które będzie generował. Jeżeli natomiast chce wyeliminować wilgoć w mniejszych pomieszczeniach użytkowych postaw na osuszacz domowy, który nie tylko będzie dostępny w zgrabnej, wręcz designerskiej formie, ale również mniejszych wymiarach. Warto również wspomnieć, że takie domowe osuszacze charakteryzują się cichym trybem pracy, dzięki czemu nie będą przeszkadzać w wykonywaniu codziennych obowiązków. 

Dopasuj wszystkie parametry
Kiedy wybierzesz już typ osuszacza powietrza, teraz przyszła kolej na dopasowanie kolejnych parametrów, np. mocy osuszacza, a wielkości wybranego przez Ciebie pomieszczenia. Niezwykle ważnym aspektem w przypadku wyboru osuszacza jest jego wydajność, pojemność zbiornika, głośność pracy, a także zużycie prądu. W mniejszych pomieszczeniach idealnie sprawdzą się osuszacze o pojemnikach od 5 do 10 litrów. Zgromadzoną w pojemniku wodę trzeba na bieżąco usuwać, ponieważ jeżeli tego nie zrobimy, będzie ona ponownie parować. 

Kiedy kupić osuszacz powietrza?
Osuszacz powietrza warto kupić do pomieszczenia mieszkalnego, jeżeli zauważysz u siebie grzyby lub pleśń wychodzącą na ścianach. Kolejnym powodem, dla którego warto kupić osuszacz, jest zalane lub podtopione mieszkanie, a także skraplanie wody na ścianach. Jeżeli tynki lub wylewki nie chcą schnąć, również konieczne jest zakupienie pochłaniacza wilgoci. 

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy porada Jak działa osuszacz powietrza? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak działa osuszacz powietrza?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak działa osuszacz powietrza?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
porada dość ciekawa
~Kacper Michalak
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności