Najlepsze Porady Dom i OgródJak hodować wrzosy?
ocena (/0):

Jak hodować wrzosy?

berlin-1571046-1920.jpg © pixabay.com

Wrzosy to wdzięczne rośliny, które mają łodyżki z drobnymi kwiatami. Niekiedy sa one mylone z lawendą, jednak nie posiadają tak charakterystycznego zapachu. Zazwyczaj sadzone i kupowane są jesienią. Można je hodować w doniczkach, jak i w ogródku, jednak jak to robić?


Optymalne warunki dla wrzosa

Po pierwsze musisz wrzosowi zapewnić odpowiednią glebę. Kiedy kupisz sadzonki, przesadź je do większych doniczek i koniecznie użyj ziemi kwaśnej, torfowej. W niej roślina czuje się najlepiej. Wrzos lubi też jasne stanowiska, jednak nie w samym słońcu. Może ono wysuszyć jego delikatne kwiaty. Jesli chodzi zaś o podlewanie, to roślina nie lubi przelewania. Lepiej nawet ją lekko przesuszyć niż zalać wodą. Wystarczy podlać go wtedy, gdy ziemia jest już sucha i nawet lekko popękana. Nadmiar wody w podstawce również wylewamy, by nie nabawił się on grzyba.

Nawożenie i przycinanie

Raz na jakiś czas można wrzosy nawozić, by jeszcze ładniej rosły. Wówczas stosujemy nawóz mineralny w żelu. Jednak zmniejszmy dawkę podaną na opakowaniu, bo roslina nie potrzebuje aż takiego zasilania. Co więcej nie przycinamy przekwitniętych gałązek od razu na jesien. Robimy to dopiero na wiosnę, kiedy roślina zacznie się na nowo budzić do życia.

Wrzos w ogródku

Jeśli chcesz stworzyć w swoim ogrodzie wrzosowisko, to postępuj zgodnie z instrukcjami powyżej. Tak samo posadź wrzosy w kwaśnej glebie oraz możesz ewentualnie na ziemię wokół nich wysypać korę. Nie dość, ze będzie to estetycznie wyglądać, to w dodatku zapewni izolację ciepła w zimie. Wrzos spokojnie przestrzyma zimowe warunki, nie trzeba go otulać folią. Na wiosnę przytnij jego gałązki i gotowe. Rośliny najlepiej sadzić po kilka krzaczków, wtedy się ładnie rozrastają.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Najciekawsze

Podobne