Najlepsze Porady Dom i OgródJak odstraszyć gołębie?

Jak odstraszyć gołębie?

berlin-1571046-1920.jpg Jak odstraszyć gołębie?

Gołębie na stałe wpisały się w krajobraz polskich miast. Choć na co dzień nam nie przeszkadzają, to jednak mieszkańcy bloków często zmuszeni są regularnie sprzątać swoje parapety i balkony z pozostawionych przez gołębie odchodów. Obecność gołębi może być również niebezpieczna dla ludzi. Roznoszą one wiele chorób, bakterii i pasożytów, dlatego nie powinniśmy pozwalać im zakładać gniazd w pobliżu naszych mieszkań. 


Utrzymuj porządek
Dbanie o porządek na parapecie oraz balkonie to najważniejszy krok, którego powinniśmy przestrzegać. Ptaki te, poszukując miejsca na gniazda często osiedlają się tam, gdzie jest pozostawione dużo starych i niepotrzebnych przedmiotów, które będą stanowić ochronę przed deszczem oraz przed innymi ptakami. Warto zatem pozbyć się z balkonu w szczególności starych, nieużywanych mebli oraz innych obiektów. Warto również mieć na uwadze, że gdy już gołębie zdążą założyć gniazdo, nie wolno go niszczyć, ponieważ ptaki te są pod ochroną. 

Nie dokarmiaj
Gołębie często bytują wśród ludzi, ponieważ ci często je dokarmiają. Właśnie dlatego tak chętnie goszczą na wielu osiedlach. Wiedzą, że w pobliżu ludzi mają pożywienia pod dostatkiem, dlatego nie muszą się zbytnio wysilać, aby je zdobyć. Jeżeli zatem lubisz dokarmiać gołębie, rzucając im chleb - przestań. Przez to będą chętniej i częściej kręcić się wokół Twojego parapetu. Poproś również sąsiadów, aby nie dokarmiali gołębi, uświadamiając ich, że wyrządzają tym więcej szkody niż pożytku. 

Zastosuj elementy odstraszające
Gołębie są bardzo płochliwe, dlatego nie trzeba się bardzo wysilać, aby je odstraszyć. Nikt nie ma jednak czasu, aby stale pilnować parapetu i obserwować, czy gołębie nie przylatują. Warto więc wykorzystać proste przedmioty, które w tym pomogą. Zamieść na parapecie kolorowe wiatraczki lub powieś na balkonie dzwoneczki. Dobrze sprawdzają się również płyty CD rozwieszone na sznurku, które odbijają światło słoneczne zniechęcając gołębie. 
Jeśli możesz również zainwestować w siatkę zabezpieczającą, która jest najprostszym sposobem, choć nie do końca estetycznym. Jej koszt jest dość tani, a skuteczność jest bardzo wysoka, dlatego warto umieścić ją jeśli wszystkie inne metody zawodzą. Na parapecie można rozstawić również specjalne kolce, dzięki którym gołąb nie będzie miał możliwości usiąść. Minusem takiej metody jest jednak fakt, że w takim przypadku nic innego na parapecie nie ustawisz.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Przetestowałam w swoim domu różne odkurzacze, a najlepiej...
najlepszy przepis na świecie na mule !!
Sery neutralizują brzydki zapach z ust :)
Po wszelkie porady i pomoc w naprawie sprzętu AGD radzę...
Dzięki za świetny poradnik. Mam 6-letniego psa i od...
Moj Gucio rzeczywiscie ma troche wiecej cialka w okolicy zeber...
mój sukulent jest ze mną od 5 lat ! mam piękną...
Też puszczam roombe i mam z głowy, nie martwie sie niczym