Najlepsze Porady Dom i OgródJak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską?

berlin-1571046-1920.jpg

Gwiazda betlejemska lub kwiat znany też pod nazwą wilczomlecz nadobny jest gatunkiem krzewu i pochodzi z Meksyku oraz Gwatemali. Do Europy kwiat został przewieziony dopiero w połowie XX wieku i tej pory jest traktowany jako roślina ozdobna i w ostatnich latach jako ozdoba świąteczna. Dlaczego? Piękny i głęboki kolor liści oraz ich ułożenie potrafią zachwycić nie tylko miłośników roślin, ale każdego.
Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej i chcesz mieć gwiazdę betlejemską w domu? To musisz się nauczyć jak dbać o nią i ją pielęgnować. Z naszą pomocą będzie to dużo łatwiejsze i przyjemniejsze.


1. Jaką wybrać gwiazdę betlejemską?

Kupowanie tej rośliny ozdobnej nie jest aż takie łatwe. Ogólnie, przy swoich naturalnych warunkach roślina może osiągnąć nawet do 5 metrów wysokości, ale w naszym kraju pojawia się jaka mała roślinka doniczkowa, która zaczyna kwitnąć od jesieni aż do końca zimy. Wybieraj więc taką, której liście mają ciemny intensywny zielony kolor, kwiatki są w pełni wybarwione i oczywiście na niej nie ma żadnych szkodników. 

2. Jaka temperatura i jakie światło?

Gwiazda betlejemska lubi normalne oraz ciepłe temperatury, na pewno powyżej zera. W okresie kwitnienia najlepiej gdy jest w temperaturze pokojowej od 12 do 22 stopni. Gdy temperatura jest niższa lub wyższa to liście zaczynają żółknąć i opadać. Po okresie kwitnienia możesz ją trzymać też w niższych temperaturach i nic jej nie będzie.
Jeżeli chodzi o światło to gwiazda betlejemska bardzo lubi słońce i może wytrzymać bezpośredni kontakt z nim. Dlatego trzymaj kwiat w jasnych pomieszczenia. Jednak pamiętaj że zimowe przeciągi czy wyziewy z gazowych urządzeń mogą uszkodzić roślinę, gdy jej liście się kurczą i schną. 

3.Jak podlewać?

Kwiat bardzo lubi wilgotność, nie tylko jeśli chodzi o ziemię, ale również o powietrze. Pamiętaj że ziemia musi być cały czas wilgotna, czyli podlewaj gwiazdę betlejemską mniej więcej dwa razy w tygodniu w okresie kwitnienia i raz w tygodniu po tym okresie. Podlewanie ma być "od góry", a nie zwykłe namaczanie ziemi wodą. 
Zapewnienie odpowiedniej wilgotności powietrza też nie jest trudne. Wystarczy że ułożysz doniczkę na małym talerzyku gdzie jest trochę wody i kamieni, jednak dół doniczki nie dotyka wody. Jeśli nie odpowiada Ci ten sposób to wystarczy że będziesz ją zraszać codziennie. W ten sposób też zapewnisz jej odpowiednie warunki to pięknego i zdrowego kwitnienia.

4. Co po przekwitnieniu?

Gwiazda betlejemska ma wielki plus ponieważ jest rośliną, która sprawdza się nie tylko na jeden sezon. Jeśli zdecydujesz się że chcesz mieć ją również za rok lub kilka następnych lat to wystarczy że odpowiednio zadbasz o nią. Początkowo, gdy roślina jest już po kwitnieniu i wchodzi do stanu spoczynku to ograniczamy jej podlewanie. Około marca, roślinę skracamy, aby zapewnić jej późniejsze piękne rozkrzewienie i zostawiamy w chłodnym miejscu, gdzie temperatura ma około 10-15 stopni. W kwietniu, gwiazdę betlejemską przesadzamy do większej doniczki i przez dwa 2 nie podlewamy oraz zostawiamy w ciemnym i chłodnym miejscu. Po tym czasie, zmieniamy miejsce doniczki na jasne i ciepłe oraz obficie ją podlewamy. I na koniec, jeżeli chcemy aby roślina pięknie rozkwitła na Boże Narodzenie to od października codziennie przez mniej więcej miesiąc odcinamy ją od światła przez większość dnia (14- 16 godzin).

Nie ma większej satysfakcji niż samodzielne "dochowanie" gwiazdy betlejemskiej, która wygląda pięknie w okresie świąt. Prawda? :)

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Przetestowałam w swoim domu różne odkurzacze, a najlepiej...
najlepszy przepis na świecie na mule !!
Sery neutralizują brzydki zapach z ust :)
Po wszelkie porady i pomoc w naprawie sprzętu AGD radzę...
najlepiej usuwa kamień ciepły ocet - jest to naturalna...
Moja porada na doniczki z opakowań po jajkach - wszystko jak...
Nic tak dokładnie nie czyści podłóg z kurzu jak iRobot e5,...
Dzięki za świetny poradnik. Mam 6-letniego psa i od...