09.02.2024

Jak pielęgnować zamiokulkasa?

Jak pielęgnować zamiokulkasa?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, co to za roślina o grubych pędach i licznych liściach, stojąca w waszym biurze, przychodzi czy u sąsiada w ciemnym kącie - zapewne chodzi o zamiokulkasa. Roślina ta znana jest ze swojej odporności na zaniedbania i tego, że naprawdę trzeba się postarać, by ją zabić. Znajduje się więc w każdym zestawieniu roślin dla zapominalskich, zapracowanych czy nie znających się na pielęgnacji roślin. Co warto o niej wiedzieć? I czy rzeczywiście jest taka niezniszczalna? Zapraszamy do lektury!


Charakterystyka
Właściwa nazwa zamiokulkasa to zamiokulkas zamiolistny, można jednak także spotkać się z określeniem ZZ Plant czy Zanzibar Gem. Wszystkie one określają roślinę pochodzącą z Afryki, w gorących klimatów zwrotnikowego i podzwrotnikowego, gdzie rosnie zarówno na suchych sawannach, w wilgotnych lasach tropikalnych oraz w buszu. W naturze osiąga od 30 do nawet 120 cm wysokości. Rośnie ona jednak dość wolno - rocznie można się spodziewać ok. 3 nowych pędów. Cechuje się ona długimi, wzniesionymi ku górze pędami z wieloma dobrymi, skórzastymi listkami. Jej korzenie mają natomiast formę podziemnych kłączy, cebul, w których roślina gromadzi wodę.

Doniczka i podłoże
Czytając o pielęgnacji zamiokulkasa, można spotkać się z opiniami, że im ma on ciaśniej tym lepiej. Dlatego też większość efektownych egzemplarzy, które spotyka się w sklepach lub hurtowniach posiada niewielkie doniczki, czasem wręcz wygięte. Roślina ta dobrze będzie rosnąć zarówno w plastikowych, jak i ceramicznych doniczkach. Najlepszą porą na jej przesadzanie jest wiosna lub lato, ale odpowiedni czas należy dobrać do tempa wzrostu własnego egzemplarza. Przesadzając zamiokulkasa wystarczy go umieścić w doniczce większej o jeden rozmiar - zbyt duża sprawi, że zacznie od rozwijać bulwy zamiast wypuszczać nowe pędy. W kwestii podłoża zz plant nie jest wybredne - będzie rosnąć tak samo dobrze w ziemi uniwersalnej, jak i w specjalnie przygotowanym, przepuszczalnym podłożu.

Stanowisko i podlewanie
Jak już wspominano, roślina ta rośnie zarówno na sawannach, jak i w zacienionych lasach tropikalnych. Toleruje więc nawet mocno zacenione miejsca (nie mówimy o pomieszczeniach bez okien). Optymalne warunki do wzrostu ma jednak na jasnych stanowiskach z rozproszonym światłem, np. w głębi pomieszczenia z wystawą południową. Optymalną opcją wydaje się parapet okna północnego lub wschodniego. Jeśli zaś chodzi o podlewanie, tak, jak wspominano, zamiokulkas magazynuje wodę w swoich kłączach. Dlatego też należy uważać, żeby go nie przelać - wtedy bulwy zaczną gnić. W zależności od pory roku i stanowiska, roślinę te należy podlewać raz na około trzy tygodnie.

Rozmnażanie
Najprostszą metodą na rozmnożenie zamiokulkasa jest rozdzielenie jego bryły korzeniowej i umieszczenie każdej bulwy w osobnej doniczce. Można również spróbować włożyć uciętą lub ułamaną łodygę do wody - po jakimś czasie powinna zacząć wytwarzać własną cebulę. Najdłuższy sposób to rozmnażanie zamiokulkasa z liścia - pojedynczy listek należy włożyć do ziemi i delikatnie podlewać raz na jakiś czas. Po kilku miesiącach powinien wytworzyć on kłącze i wypuścić z niego nowy pęd.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy porada Jak pielęgnować zamiokulkasa? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak pielęgnować zamiokulkasa?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak pielęgnować zamiokulkasa?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności