Najlepsze Porady Dom i OgródJak przygotować rośliny balkonowe na zimę?

Jak przygotować rośliny balkonowe na zimę?

berlin-1571046-1920.jpg Balkony

Jesień to czas, kiedy warto poświęcić chwilę na uporządkowanie balkonu lub tarasu. By w następnym sezonie móc cieszyć się na nowo ich świetnym wyglądem, od roślin jednorocznych należy pobrać nasiona, natomiast gatunki i krzewy wieloletnie odpowiednio zabezpieczyć przed nadchodzącymi przymrozkami i późniejszymi jeszcze niższymi temperaturami. Dzięki temu przetrwają wiele lat i wciąż będą się świetnie prezentować. Od czego zacząć przygotowywanie ich do zimy? Poniżej podajemy kilka wskazówek.


Ochrona przed przymrozkami
Większość roślin doniczkowych musi zostać ochroniona już przed pierwszymi przymrozkami. Gatunki rosnące w ziemi takie jak krzewy, azalie czy drzewka iglaste nie wymagają żadnych zabezpieczeń, jednak egzemplarze rosnące w donicach należy osłonić przed zimnem. Najlepiej wykorzystać do tego jutę, tekturę albo szary papier. Rośliny należy przenieść w jedno, wolne od wiatru i słońca miejsce, a następnie szczelnie okryć i zabezpieczyć sznurkiem.

Zabezpieczenia doniczek
Uprawianie w donicach gatunki, nawet jeśli zazwyczaj wytrzymują niskie temperatury, nie mają należytej ochrony. O ile w ziemi ich korzenie chronione są przez mrozem dodatkową warstwą ziemi, w donicach wyeksponowane są na zimne powietrze. Dlatego warto je zabezpieczyć. Można wykorzystać do tego styropian, którym obłoży się doniczkę. Innym sposobem jest przeniesienie donic do dużego pojemnika i zasypanie ich liśćmi, trocinami lub gazetami. Funkcję izolatora może pełnić także folia bąbelkowa - jej grubą warstwą należy owinąć donice, a by wyglądały one estetycznie, zamaskować ją matami bambusowymi lub wikliną.

Rośliny kwitnące
Balkony najczęściej zdobione są przez pelargonie, które są roślinami odpornymi na niekorzystne warunki latem, jednak zimą nie wytrzymają niskich temperatur. Istnieją dwa sposoby ich zimowania. Pierwszy z nich polega na usunięciu jedynie chorych i suchych części, a następnie przeniesienie w chłodne miejsce, takie jak weranda lub klatka schodowa. Ważne, by temperatura nie spadała tam poniżej 5 stopni Celsjusza. Pelargonie można zimować także poprzez ich przycięcie tak, by na powierzchni pozostało jedynie 2 cm łodygi. Tak przygotowane rośliny należy przenieść do piwnicy i podlewać raz na miesiąc, by nie doszło do całkowitego przesuszenia bryły korzeniowej.

Pnącza
Są to rośliny, które często wspinają się po kratkach, przez co trudno jest je po prostu przenieść w cieplejsze miejsce. Ich doniczkom najlepiej zapewnić wtedy osłonę, wykorzystując folię bąbelkową lub styropian, natomiast na wierzchu ułożyć gałązki sosny, które osłonią korzenie od góry.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Przetestowałam w swoim domu różne odkurzacze, a najlepiej...
najlepszy przepis na świecie na mule !!
Sery neutralizują brzydki zapach z ust :)
Po wszelkie porady i pomoc w naprawie sprzętu AGD radzę...
najważniejsze to dużo ruchu i dieta - jak pies będzie miał...
będę się tego trzymała - dobry poradnik jak dbać o sukulenta
a gdzie wzmianka o dezodorancie ? ;)
o, moze uda mi sie uratowac zabrudzone spodnie !