09.02.2024

Jak rozpoznać raka u psa? 10 alarmujących symptomów

Jak rozpoznać raka u psa? 10 alarmujących symptomów

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Choroba nowotworowa jest jednym z najczęstszych powodów śmierci czworonogów powyżej 10 roku życia — niemal połowa psów, która zmaga się z tą chorobą, umiera. Statystki niestety nie są optymistyczne — powinny dać do myślenia właścicielom psów, aby regularnie odwiedzali gabinety weterynaryjne oraz nie lekceważyli badań okresowych. Szybkie działanie może dać pozytywne rokowania — zmiany nowotworowe mogą mieć łagodny charakter i z powodzeniem będzie można leczyć czworonożnego przyjaciela. W poniższym tekście przedstawimy 10 symptomów, na które warto zareagować, gdy pojawią się u psa.


1. Inaczej pachnie
Dziwny zapach wydobywający się z pyska lub nosa psa, może być powodem do zaświecenia się czerwonej lampki. Jeśli starannie dbamy o higienę psa, warto zwrócić uwagę na wszystkie odstępstwa od normy.

2. Ciężki oddech
Jeżeli przez kilka dni nieustannie utrzymuje się u psa świszczący lub niezwykle ciężki oddech, bez angażowania go w zwiększony wysiłek, może to być objaw poważniejszego stanu.

3. Podskórne guzy
Guzek nowotworowy to masa złożona z tkanek, które mogą być twarde lub w całości wypełnione płynem. Jeśli możesz przesuwać guzka pod skórą to najprawdopodobniej to jego łagodniejsza odmiana. Należy pamiętać, że guzy mogą być zarówno łagodne, jak i złośliwe. Warto obserwować zachowanie psa oraz co kilka dni sprawdzać, czy guzki nie zmieniły swojej wielkości lub kształtu. Każdy guzek będzie wymagał przeprowadzenia biopsji i dokładnego przebadania.

4. Ostry ból
Należy zaobserwować czy pies wzdryga się, piszczy, reaguje agresywnie, kiedy go dotykasz — w szczególności zmian podskórnych.

5. Powiększony żołądek
Jeśli pies nagle przybrał na wadze i zaczął robić się podejrzanie gruby w okolicy brzucha, warto to sprawdzić, ponieważ może to być powiększony lub nawet pęknięty guz.

6. Krwawienie
Jeśli przyczyna krwawienia nie jest oczywista, natychmiast udaj się do weterynarza, ponieważ to nie jest dobry znak!

7. Nagła utrata wagi
Jeśli utrata masy ciała związana jest z którymkolwiek wymienionym tu objawem, należy natychmiast udać się po pomoc.

8. Nadmierne pragnienie
Jeśli czworonóg wyjątkowo dużo pije, może to oznaczać problemy hormonalne lub powiązanie z guzem nowotworowym.

9. Utrata apetytu
Kiedy pies traci zainteresowanie jedzeniem z pewnością dzieje się coś złego, jako że wszystkie psy kochają jeść i z chęcią śledzą nas, kiedy podchodzimy do lodówki.

10. Apatia
Brak chęci do zabawy, przytulania oraz wychodzenia na spacery to częsty sygnał, że coś jest nie tak. Psy nie mówią, tak więc używają języka ciała do zakomunikowania swojego cierpienia lub problemu.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy porada Jak rozpoznać raka u psa? 10 alarmujących symptomów pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak rozpoznać raka u psa? 10 alarmujących symptomów? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak rozpoznać raka u psa? 10 alarmujących symptomów
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
proste i banalne
~Nadia Walczak
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności