09.02.2024

Jak rozważnie wybrać projekt domu?

Jak rozważnie wybrać projekt domu?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Wybór projektu należy do trudniejszych spraw związanych z przygotowaniem do budowy — zastanawiasz się, czy rozkład pomieszczeń jest w porządku oraz, czy dom czasami nie jest zbyt mały itp. Warto pamiętać, że dom powinien być dopasowany stylistyką do okolicy, w której zamierzasz go wybudować, a z drugiej strony musi podobać się przyszłym mieszkańcom. I chociaż domy mogą być dostępne w różnorodnych rozmiarach, to jednak najważniejsza jest ich funkcjonalność. W poniższym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci przy wyborze najlepszego projektu domu. Zachęcamy do czytania!


1. Podjedź do projektu z otwartym umysłem
Podczas wyboru swojego przyszłego domu, warto, jest mieć otwarty umysł, dzięki temu możesz dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy, o których nie zdawałaś sobie sprawy. Z biegiem czasu twoja wizja „wymarzonego domu” z pewnością będzie podlegała zmianom, aż w końcu wybierzesz projekt zupełnie inny od twojego początkowego założenia. Nie rezygnuj zbyt szybko z oglądania różnorodnych projektów — im więcej ich przeglądniesz, tym większe będziesz miała rozeznanie, co do poszczególnych aspektów aranżacyjnych.

2. Wygląd zewnętrzny
Nie warto oceniać domu po jego wyglądzie zewnętrznym — okna, dach oraz elewację można z łatwością zmienić, dlatego z pozoru nawet nieatrakcyjny dom będzie miał inne oblicze, po kilku drobnych poprawkach. Naprawdę ważne jest wnętrze, ponieważ to w nim spędzasz większość swojego czasu — poza tym zmiana rozmieszczenia pomieszczeń, nie jest już taka prosta.

3. Czy istnieje dom idealny?
Dom idealny nie istnieje! Kupując projekt domu, musisz pozostać realistą. Wypisz na kartce z notesu, jakie cechy oraz funkcje są dla ciebie najważniejsze — zapewne znajdziesz właśnie taki projekt, który spełni większość z nich.

4. Projekt można zmienić
Pamiętaj, że kupiony projekt nie jest ostateczną wersją twojego domu. Zazwyczaj do gotowego projektu można wprowadzić zmiany, np.: przesunąć ściany, powiększyć garaż czy zmienić położenie drzwi. Oczywiście na większość z tych zmian trzeba mieć pozwolenie i muszą one zostać wprowadzone w projekt przez architekta.

5. Pamiętaj o budżecie
Do najważniejszych rzeczy, które wpływają na cenę domu, wlicza się jego wielkość oraz oferowana funkcjonalność. Większość ludzi poszukuje domów funkcjonalnych oraz dużych, niestety realistycznie patrząc na temat, są to domy, na które ich nie stać. Funkcjonalny dom może być nieduży, aczkolwiek wygodny — osiągniesz to przy pomocy otwartych przestrzeni, jasnej kolorystyki oraz sporym oknom, które wprowadzą do wnętrza odrobinę naturalnego światła.

6. Cena projektu
Na rynku dostępne są projekty gotowe, czyli powtarzalne oraz projekty wykonane na konkretne zamówienie. Oczywiście te pierwsze są o wiele tańsze niż projekty indywidualne. Zazwyczaj wprowadzenie drobnych zmian w gotowym projekcie u architekta jest mniej kosztowne niż stworzenie planu od postaw. Wartość projektu wykonanego na indywidualne zamówienie jest równoznaczna wielu godzinom pracy projektantów.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy porada Jak rozważnie wybrać projekt domu? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak rozważnie wybrać projekt domu?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak rozważnie wybrać projekt domu?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
proste i banalne
~Pola Walczak
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności