09.02.2024

Jak skutecznie wyhodować leszczynę?

Jak skutecznie wyhodować leszczynę?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Uwielbiasz zajadać się orzechami laskowymi i zastanawiasz się, czy możesz posadzić owocującą leszczynę w swoim ogrodzie? Smaczne orzechy laskowe otrzymasz poprzez wcześniejsze zapewnienie leszczynie optymalnych warunków wzrostu oraz plonowania. Krzewy leszczyny są niezwykle łatwe w uprawie, a także szybko się rozmnażają, dzięki czemu będziesz mógł je swobodnie rozmnażać niewielkim nakładem pracy.


Gdzie sadzić leszczynę?
Leszczyna idealnie odnajdzie się na stanowiskach lekko osłoniętych, jednakże słonecznych, dlatego doskonale rośnie na wszelkiego typu zboczach. Warto pamiętać, że w przypadku leszczyny poziom wody gruntowej nie powinien sięgać wyżej niż 1.2 m od powierzchni ziemi. Leszczyny najlepiej czują się w podłożu średnio zwięzłym, dlatego odpowiadają mu gleby piaszczysto-gliniaste o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym.

Techniki sadzenia
Leszczynę najlepiej będzie posadzić w drugiej połowie października — takie krzewy łatwo się ukorzeniają, lecz jeżeli zima będzie ostra, mogą przemarznąć. Sadzenie wiosenne natomiast rozpoczynamy tuż po rozmarznięciu gleby, kiedy ma w sobie jeszcze dużo wody — leszczyny trzeba często podlewać, aby prawidłowo się ukorzeniły. Posadzony krzew należy ściółkować korą, torfem lub agrowłókniną. Leszczyna jest krzewem obcopylnym, dlatego do owocowania potrzebny jest zapylacz innej odmiany.

Rozmnażanie
Jednym ze sposobów rozmnażania leszczyny jest wsadzenie orzecha laskowego prosto do gruntu lub jeżeli proces chcemy wykonać w domu do skrzynki. Orzech powinien być przechowywany w temperaturze ok. 4 stopni przy wilgotności ok. 90%. Poleca się przechowywanie orzechów w czystym piachu wymieszanym z torfem. Kiedy orzechy zaczną kiełkować, warto poprzesadzać orzechy do osobnych skrzynek. Młode leszczyny nie powtarzają cech roślin matecznych, dlatego w uprawie amatorskiej częściej stosuje się rozmnażanie wegetatywne.

Rozmnażanie wegetatywne
Najprostszym sposobem jest podział dorosłych egzemplarzy matecznych, który zazwyczaj przeprowadza się wiosną lub jesienią w zależności od gatunku rozmnażanej rośliny.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy nasza porada Jak skutecznie wyhodować leszczynę? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak skutecznie wyhodować leszczynę?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak skutecznie wyhodować leszczynę?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawa porada
~Bianka Błaszczyk
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności