09.02.2024

Jak uprawiać drzewko szczęścia?

Jak uprawiać drzewko szczęścia?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Marcin Kaczmarek

Marcin jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatem podróży i ekspertem od turystyki. Jego artykuły oferują praktyczne porady dotyczące planowania wyjazdów, szukania tanich lotów oraz odkrywania ukrytych atrakcji turystycznych.

Udostępnij

Drzewko szczęścia należy do rodziny gruboszy, czyli sukulentów. Roślina określana jest jako łatwa w pielęgnacji, dlatego często polecana jest osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kolekcjonowaniem roślin. Charakterystyczną cechą drzewka szczęścia są liście, które swoim kształtem przypominają pieniążki — poprzez systematyczne przycinanie drzewko można formować w stylistyce bonsai. Poniżej przedstawiamy kilka porad dla początkujących, którzy pragną utrzymać w idealnym stanie małe drzewko szczęścia — stosowanie się do nich sprawi, że będą się Państwo mogli cieszyć swoim ogrodniczym sukcesem.


1. Stanowisko uprawy
Drzewko szczęścia najlepiej odnajdzie się na parapecie wschodnim lub zachodnim, nie będzie również narzekał na stanowisko przy oknie południowym — lubi stać na stanowisku jasnym, a nawet można powiedzieć, że bezpośrednio nasłonecznionym. Ciepłym latem można sobie pozwolić na wystawienie grubosza na zewnątrz, a zimą należy go przechłodzić i wprowadzić w stan hibernacji, w takim wypadku można liczyć na jego zakwitnięcie. Źle znosi działanie suchego powietrza z grzejących kaloryferów, dlatego warto przestawić go w miejsce, w którym nie będzie miał z nimi styczności.

2. Podlewanie
Grubosz to sukulent, a więc jego podlewanie nie powinno być zbyt nadmierne — warto przesuszyć ziemię, aby być pewnym, że nie przelejemy drzewka i nie zgniją korzenie. Grubosz zbiera wodę w swoich mięsistych liściach, nawet jeżeli przez dłuższy czas nie będzie podlewany, porządna kąpiel powinna przywrócić go (chociaż stopniowo) do życia. Jeżeli podlewamy go jednorazowo, to należy zapewnić ziemi solidne nawodnienie. Latem warto podlewać grubosza częściej, natomiast w zimie podobnie jak inne rośliny tego typu, np. zamiokulkas, nieco rzadziej. Nawożenie sukulenta powinno mieć miejsce od wczesnej wiosny do późnej jesieni, warto wykorzystać specjalną odżywkę dla sukulentów.

3. Przycinanie
Jak już wspomniano na początku artykułu, drzewko szczęścia można formować na styl bonsai — jest ono podatne na przycinanie, a wszystkie odcięte części można ukorzenić i przesadzić do innych doniczek. Przycinanie zbyt długich pędów doprowadzi do ich rozkrzewienia. Pamiętaj, że grubosz to roślina, która rośnie dosyć wolno, dlatego, jeżeli zakupiłaś małą sadzonkę, możesz poczekać nawet kilkanaście lat, aby otrzymać zgrabne drzewko.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy nasza porada Jak uprawiać drzewko szczęścia? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak uprawiać drzewko szczęścia?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak uprawiać drzewko szczęścia?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
coś w tym jest
~Zofia Adamska
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności