Najlepsze Porady Dom i OgródJak usunąć trudne plamy z ubrań? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Jak usunąć trudne plamy z ubrań?

Jak usunąć trudne plamy z ubrań? Jak usunąć trudne plamy?

Współcześnie z wieloma z plamami, które do tej pory uznawane były za trudne do usunięcia, rozprawiamy się szybko i skutecznie. Zabrudzenia po czerwonym winie, trawie czy atramencie usunąć można za pomocą specjalnych, niezawodnych detergentów, których na półkach sklepowych nie brakuje. Wciąż są jednak takie plamy, które trudno usunąć i trzeba je w specyficzny sposób wybawić - należą do nich chociażby te z silikonu lub gipsu. Jak się ich pozbyć tak, by nie pogorszyć sytuacji i nie zniszczyć materiału? Zapraszamy do lektury.


Plamy po silikonie
Silikon to środek, który jest świetnym uszczelniaczem i przydaje się w czasie remontów kuchni czy łazienki. Pomaga on ochronić szczeliny przed wilgocią. Niestety, na tkaninach może zostawić nieestetycznie wyglądające plamy. Ważne, żeby tuż po zabrudzeniu nie ścierać świeżego silikonu, ponieważ pomaga to dotrzeć mu wgłąb materiału i po zaschnięciu zostać w nim na stałe. Pobrudzoną tkaninę najlepiej obłożyć lodem lub włożyć na chwilę do zamrażarki - zimno zwiąże silikon, który będzie można z łatwością wydrapać. Dzięki temu nie zostanie po nim nawet ślad.

Plamy z farby
Innym zabrudzeniem, które może pojawić się na odzieży w czasie remontu są plamy z farby. W ich przypadku należy działać szybko, nim zaschną - od razu po ich zauważeniu trzeba namoczyć materiał zimną wodą. Zabrudzenia powstałe z farb olejnych natomiast należy wybawić przy pomocy terpentyny - nasączonym nią wacikiem trzeba delikatnie pocierać tkaninę. Gdy plama po farbie już zaschnie, można spróbować usunąć ją przy pomocy rozpuszczalnika, wcześniej jednak trzeba sprawdzić, jaki wpływ będzie on miał na tkaninę.

Gips
Jeśli ubrania pobrudzone zostało przy pomocy gipsu, to również należy działać szybko. Skuteczną metodą jest namoczenie tkaniny tak, by gips się rozpuścił w wodzie. Jeśli jednak plama jest już zaschnięta, można spróbować ją wykruszyć, a ewentualne resztki zetrzeć szczotką. Kiedy zabrudzenie dalej jest widoczne, wystarczy namoczyć je w occie przez kilka godzin, a potem wyprać jak zwykle w pralce.

Zabrudzenie klejem błyskawicznym
Klej błyskawiczny to przydatne rozwiązanie, które wiele osób na pewno ma w domu. Czasem zdarzy się, że w czasie korzystania z niego kropla lub dwie wylądują na odzieży - nie warto wtedy panikować. Kleju nie należy wydrapywać z tkaniny, a najlepiej sięgnąć po zmywacz do paznokci z acetonem. Jeśli nie ma się go pod ręką, wtedy plamę trzeba natłuścić margaryną lub olejem i zostawić na kilka godzin. Po ich upływie, całość wystarczy zmyć mydłem.

Żywica
Plamy z żywicy także należą do tych trudniejszych zabrudzeń - pozostawione same sobie utworzą na tkaninie trwałe plamy. Jak zatem reagować, gdy dojdzie do zabrudzenia się? Plamy na tkaninach z tworzyw naturalnych należy wybawić przy pomocy spirytusu lub denaturatu - pod plamę podłożyć ręcznik papierowy, a zabrudzenia przecierać nasączonym wacikiem. W przypadku tworzyw sztucznych, należy użyć mieszanki terpentyny i spirytusu połączonych w stosunku 1:1. W obu przypadkach po wybawieniu odzież należy wyprać w letniej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu.

Dodaj komentarz

Renatka
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Mam właśnie plamy z żywicy. Spróbuję patent z denaturatem.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

praca marzeń!
praca marzeń!
Polecam zabiegi u doktor Pardy.
Ciężko czyści się takie plamy, w internecie jest dużo sposobów...
Często zapominam podlać kwiaty, chyba dokupię sobie takie...
Ocet ma wiele zastosowania. Możemy również wykorzystać go do...
od dłuższego czasu planuje adopcje psiaka, po tym artykule...