09.02.2024

Jak wyhodować bananowca z nasiona?

Jak wyhodować bananowca z nasiona?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Bananowce to niezwykle wdzięczne rośliny, które charakteryzują się swoim drzewiastym pokrojem. Dzięki temu, że rosną na pniu mogą osiągać wysokość nawet na kilka metrów — wspomniany pień zazwyczaj utworzony jest z długich i masywnych zarazem liści, które są wrażliwe na wiatr i pod jego wpływem delikatnie się strzępią. Bananowce coraz częściej można zauważyć w funkcji roślin dekoracyjnych w nowoczesnych mieszkaniach — małe lub dorosłe sadzonki można kupić w sklepach ogrodniczych, lub przed internet, jednakże jest jeszcze jeden sposób na wyhodowanie bananowca, mianowicie jego uprawa z nasion. Uprawa bananowca jest dość łatwa, dlatego zachęcamy do przeczytania poniższego poradnika, a być może już za kilka tygodni będziesz cieszyć się małymi listkami.


Skąd wziąć nasiona?
Nasiona bananowca można kupić, np. na allegro, czy na innych stronach zajmujących się sprzedażą roślin doniczkowych egzotycznych.

Przygotowanie nasion?
Nasiona bananowca są twarde, dlatego, zanim posiejemy je do ziemi, warto moczyć je przez 24h lub 48h w ciepłej wodzie. Dzięki takiemu zabiegowi skorupka zmięknie, co przyczyni się do skrócenia czasu kiełkowania.

Jak wysiewać?
Nasiona bananowca należy wysiewać w lekkiej i niezwykle przepuszczalnej ziemi — świetnie odnajdzie się w ziemi kokosowej. Ziemia kokosowa nie zawiera żadnych substancji odżywczych, co jest ważne w przypadku kiełkowania bananowca. Wartość pH ziemi powinna być mniejsza niż 7. Można również użyć torfu lub specjalnej ziemi do wysiewu nasion. Na samo dno doniczki, w której zamierzamy umieścić bananowca, koniecznie trzeba wsypać drobną warstwę drenażu, uzupełnić ją ziemią, włożyć nasiona na głębokość 2-3 cm i przykryć ziemią. Na sam koniec podlewamy nasionka letnią wodą.

Co dalej?
Doniczkę z nasionami musimy ustawić w ciepłym miejscu — preferowana temperatura wynosi od 25-30°C. Doniczka może stać w zupełnej ciemności, jednak gdy nasionka zaczną kiełkować, warto je przenieść w dość jasne miejsce. By podnieść temperaturę całości, warto przykryć doniczkę przezroczystą folią. Ziemia cały czas powinna być lekko wilgotna, lecz nigdy mokra.

Po wykiełkowaniu
Kiedy bananowiec wykiełkuje, może zostać w tej samej doniczce, kiedy korzenie zaczną wychodzić dołem, konieczna będzie zmiana doniczki na rozmiar większą od starej. Nie zaleca się nawożenia młodych bananów. Pamiętaj, że uprawa bananowca związana jest z zapewnieniem mu odpowiedniej ilości światła oraz sporej wilgotności. Jeżeli pielęgnacja bananowca jest przeprowadzana właściwie to po ok. 5 latach uprawy roślina pięknie zakwitnie — wtedy należy ją nawozić nawozem bogatym w związki fosforu i potasu. Pamiętaj, że gdy bananowiec raz zakwitnie, zacznie obumierać, dlatego wcześniej postaraj się rozmnożyć z odrostów korzeniowych.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Super! Bananowiec to od zawsze moje marzenie.
~Ann.
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Własny bananowiec w domu zrobi furorę. Znajomi będą się nim zachwycać.
~~Basia
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady o ogrodzie i domu Czy nasza porada Jak wyhodować bananowca z nasiona? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak wyhodować bananowca z nasiona?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak wyhodować bananowca z nasiona?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności