najlepsze-porady.pl Dom i OgródJak zrobić domowy krochmal?
ocena (/0):

Jak zrobić domowy krochmal?

berlin-1571046-1920.jpg @pixabay

Domowy krochmal nadal jest używany do usztywniania wypranych pościeli czy koszul, chociaż już nie tak często jak za czasów naszych babć czy nawet mam. Dlatego nie każdy zna na niego przepis, tym bardziej, że można przecież kupić gotowy krochmal w sklepie. A przecież przepis na niego jest bardzo prosty, warto go poznać gdyż przydać się może każdej gospodyni.


Krochmal do spryskiwania ubrań

Aby go wykonać potrzebujesz: wody, mąki ziemniaczanej, wagi, garnka, miski, butelki z rozpylaczem i jeśli chcesz zrobić pachnący krochmal także olejków zapachowych.
W garnku zagotuj 3 i 3/4 szklanki wody. W misce dokładnie wymieszaj 1/4 szklanki zimnej wody i 1 łyżkę mąki ziemniaczanej. Nie należy dodawać tutaj ciepłej lub gorącej wody, gdyż mąka nie wymiesza się, ale zlepi w grudki i z naszego krochmalu nici. Miksturę wlej do gorącej wody i energicznie mieszaj aż mieszanka zacznie gęstnieć, wtedy zmniejsz gaz i gotuj jeszcze ok 1 min. Krochmal odstaw do ostygnięcia, uważaj gdyż gorący może powodować poważne poparzenia! Schłodzony płyn przelej do butelki (jeśli chcesz możesz dolać odrobinę olejku zapachowego) i spryskuj nim ubrania przed prasowaniem. 

Krochmal zrobiony w mikrofalówce

Do jego wykonania potrzeba: wody, mąki ziemniaczanej, naczynia odpowiedniego do używania w mikrofalówce
1/4 szklanki mąki wymieszaj z 1 szklanką zimnej wody do całkowitego rozpuszczenia. Do naczynia wlej 4 szklanki wody i dodaj do niej wcześniej rozpuszczoną mąkę, dobrze wymieszaj. Wstaw do mikrofalówki i gotuj mieszając co 30 sekund. Gdy zacznie gęstnieć i gotować się wyjmij i odstaw do schłodzenia. Ubranie które chcesz nakrochmalić namocz wcześniej w czystej wodzie, odsącz, a następnie umieść w wodzie z krochmalem. Ugniataj aby mógł się on dobrze rozprowadzić po materiale, potem wykręć i powieś na suszarce. Wykrochmalone rzeczy najlepiej prasować lekko wilgotne. Należy tutaj uważać aby ich nie przypalić, gdyż żelazko może się nieco przyklejać do krochmalonych ubrań. Krochmalu można również użyć w wybranym miejscu, należy wtedy nanosimy go na gąbkę, a następnie na wybrane miejsce, np. kołnierzyk i prasujemy.

Twoja ocena:

Dodaj komentarz

Najciekawsze

Podobne