Najlepsze Porady Dom i OgródJakim kwiatem jest grudnik? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jakim kwiatem jest grudnik?

Jakim kwiatem jest grudnik? @pixabay

Grudzień coraz bliżej, a więc jest to idealny czas na zakup rośliny, jaką jest grudnik. Grudnik jest kwiatem kwitnącym w sezonie zimowym, często występuje również pond nazwą szlumbergera, zygokaktusa czy kaktusa bożonarodzeniowego. Jaką rośliną jest grudnik? Jak go pielęgnować, aby zachwycał nas przepięknymi kwiatami? Poniżej znajdziesz cenne wskazówki do pielęgnacji grudnika!


Podlewanie i stanowisko
Grudnik przynajmniej dwa razy w roku wymaga wypoczynku, dlatego warto go przenieść w chłodniejsze miejsce i bardzo skąpo podlewać. Dzięki takiemu traktowaniu grudnik odwdzięczy ci się przepięknym kwitnięciem. Tak zwane zimowanie grudnika powinno odbywać się w następujących miesiącach: od lutego do marca oraz od sierpnia do października. Grudnik zazwyczaj zaczyna kwitnąć od listopada — wtedy należy go regularnie podlewać i nawozić, aby wspomóc wzrost kwiatów. Grudnik jest kwiatem niezwykle łatwym w uprawie, który jest rzadko atakowany przez szkodniki oraz choroby, dlatego jego uprawa je polecana nawet amatorom ogrodnictwa. Najlepiej będzie czuł się na stanowisku słonecznym lub półcienistym, jednak latem trzeba zwrócić uwagę czy nadmierne słońce nie pali jego liści. Grudnikowi niestraszne są niższe temperatury, zazwyczaj będzie czuł się dobrze w 21 stopniach Celsjusza. Grudnika warto przesadzać co kilka lat do doniczki o rozmiar większej.

Co zrobić, żeby grudnik zakwitł?
Grudnik od kilku lat z kolei nie chce Ci zakwitnąć? Prawdopodobnie jest to skutkiem złej pielęgnacji. Pamiętaj, że w okresie zimowym, a więc gdy chcemy skłonić grudnika do kwitnienia musimy zadbać o to, aby ziemia w doniczce była cały czas wilgotna, jednakże uważaj, bo grudnika jest łatwo przelać. Od listopada nie wolno Ci również przestawić kwiatka, ponieważ możesz mieć wtedy pewność, że zrzuci wszystkie kwiaty — jest to typ obrażalski, dlatego, gdy kwitnie lepiej zostawić go w spokoju i zbytnio nie denerwować. Aby grudnik zakwitł, wymaga on wspomnianych wcześniej dwóch okresów spoczynku. Jak jeszcze można zaradzić na brak kwitnienia grudnika? Aby pobudzić go do kwitnienia, możesz spróbować dosyć często zraszać liście grudnika. Warto wziąć pod uwagę, że jeżeli grudnik ma za chłodno, również nie obdarzy nas pięknymi kwiatami, dlatego, zanim zdecydujesz się wyrzucić roślinę, najpierw sprawdź, czy czasami nie popełniasz błędów pielęgnacyjnych.

Czy grudnika da się rozmnożyć?
Oczywiście, grudnika od czasu do czasu warto nieco odmłodzić, ponieważ im młodszy egzemplarz, tym obfitsze będą na nim kwiatostany. Jak rozmnaża się kaktusa bożonarodzeniowego? To bardzo proste! Wystarczy, że oberwiesz gałązkę, która składa się z ok. 3 cząstek i włożysz ją do kubeczka z wodą. Co jakiś czas możesz wymieniać wodę i sprawdzać, czy szczepka nie zgniła. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, na zaszczepce pojawią się korzonki. Dla niewielkiego grudnika przygotuj małą doniczkę — na dno warto wsypać keramzyt, aby zapobiec przelaniu rośliny. Sadzonkę wsadź do ziemi i przyciśnij, aby stabilnie się w niej utrzymywała.

Dodaj komentarz

Sandra
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Cudowny kwiat.

Marcelina
Dodano:
0
0

Miałam kiedyś taką roślinę. Pięknie kwitnie.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Zdecydowanie zgadzam się z tytułem tego artykułu.
Odpowiedni Dress code również ma znaczenie.
Zasady Savoir Vivre są bardzo ważne.
Polecam wypróbować ten przepis.
Pamiętam jak moja babcia czyściła buty zamszowe wodą z octem....
Często kupuje w takich sklepach, można trafić na nowy, firmowy...
Przetestowałam w swoim domu różne odkurzacze, a najlepiej...
porada: Jak myć okna?
Przydatne porady