Najlepsze Porady Dom i OgródKtóre zwierzęta są pożyteczne w ogrodzie?

Które zwierzęta są pożyteczne w ogrodzie?

Które zwierzęta są pożyteczne w ogrodzie? Biedronka

Nieraz walka ze szkodnikami może być żmuda i bezsensowna, ponieważ nie możemy pozbyć się ich na dobre, a podjęte czynności nie przynoszą żadnych rezultatów. Jednakże jest jeden sposób, dzięki któremu szkodniki powoli zaczną znikać z ogrodu. Wystarczy, że stworzysz przyjazne środowisko dla odpowiednich zwierzą — naturalnych sprzymierzeńców roślin. Poszczególne gatunki zwierząt żywią się szkodnikami, które niszczą cenne uprawy. Jakie rośliny najskuteczniej zwalczają szkodniki i czego potrzebują, aby zadomowić się w przestrzeni ogrodu?


1. Jeż
Ten niewielki owadożerny ssak w łatwy sposób pomoże Ci pozbyć się nieproszonych gości w ogrodzie. Szczególnie przypadają mu do gustu larwy, ślimaki oraz poczwarki. Zazwyczaj chowa się on w zaroślach lub stertach gałęzi. Późną jesienią zapada on w sen zimowy, dlatego nie powinno się go budzić — w przeciwnym wypadku należy nim się opiekować aż do wiosny.

2. Żaba
Wspomniany płaz jest również sprzymierzeńcem ogrodu, jednak aby zamieszkał w pobliżu, konieczne jest oczko wodne lub staw. Żaby oraz ropuchy najczęściej zajadają się chrząszczami, mrówkami oraz dżdżownicami.

3. Jaszczurki
Gady zazwyczaj wygrzewają się w najbardziej nasłonecznionych miejscach — są bardzo płochliwe i szybko uciekają, zrzucając nawet swój ogon. Jaszczurki zajadają się małymi ślimakami, owadami oraz pająkami.

4. Ptaki
Ptaki oprócz nasion nie pogardzą również drobnymi owadami, larwami, a nawet ślimakami. Aby były częstymi gośćmi w naszym ogrodzie, wystarczy, że będziesz dokarmiała je zimą, a wiosną zawiesisz dla nich budki lęgowe. Najczęściej zadomowiającymi się ptakami są wróble, sikorki, pleszki, pliszki oraz muchołówki. Ptaki potrzebują wiele przestrzeni, dlatego nie należy umieszczać wszystkich budek na jednym drzewie.

5. Ważki
Dorosłe osobniki ważki często przebywają nad stawami i oczkami wodnymi, skutecznie likwidując komary oraz inne owady o niewielkich rozmiarach.

6. Biedronka
Biedronki zajadają się mszycami, które potrafią drastycznie zniszczyć warzywa oraz kwiaty. Larwy biedronek są jeszcze bardziej pożyteczne, ponieważ likwidują o wiele więcej mszyc potrzebnych im do prawidłowego wzrostu.

7. Złotook
Ten niepozorny owad jest niezwykle skuteczny, ponieważ niszczy największych wrogów zasadzonych w ogrodzie warzyw, czyli mszyce, przędziorki, wciornastki oraz miodówki.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Teraz już wiem jak przepisać umowę prądu.
Kupiłam meble kuchenne w firmie Radpol i serdecznie polecam....
Preferuje nowoczesne tapety . Uważam, że są ponadczasowe i...
Przestrzenne mieszkanie brzmi świetnie. Czeka mnie kupno...