Najlepsze Porady Dom i OgródRozmnażanie chryzantem Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Rozmnażanie chryzantem

Rozmnażanie chryzantem Chryzantemy

Chryzantema to roślina należąca do rodzaju bylin lub półkrzewów z rodziny astrowatych, w których wchodzi ok. 50 gatunków występujących głównie na terytorium Japonii, Chin, Korei oraz Mongolii. W Polsce najczęściej można spotkać chryzantemę Zawadzkiego. Chryzantemy najczęściej wybierane są na przyozdabianie grobów podczas dnia Wszystkich Świętych. I chociaż przed tym listopadowym świętem rozmnażaniem chryzantem zazwyczaj zajmują się specjaliści, to jednak nie potrzeba dużo wiedzy ogrodniczej na ten temat i świetnie poradzi sobie z tym każdy amator. Poniżej przeczytasz jak skutecznie rozmnożyć chryzantemy.


1. Wczesną wiosną (najlepiej pod koniec marca) pobierz z wierzchołków roślin sadzonki o długości ok. 6 lub 8 cm za pomocą ostrych nożyczek, lub noża. Przygotowana przez Ciebie sadzonka powinna mieć ok. 3-5 liści.

2. Przygotuj dużą doniczkę i wypełnij ją ziemią, która będzie składała się z równego połączenia torfu oraz piasku. Oczywiście chryzantemy można również rozmnażać w mniejszych doniczkach, np. opakowaniach po jogurtach. Ważne jest, aby średnica doniczki wynosiła ok. 5 cm.

3. Dolne części sadzonek umocz w ukorzeniaczu na głębokości ok. 1 cm i umieść w przygotowanym podłożu na głębokości 1 cm w rozstawie co 5 cm.

4. Po posadzeniu sadzonek chryzantem często je nawadniaj i dodatkowo zraszaj młode roślinki — aby urosły ziemia powinna być cały czas wilgotna. Nie wolno dopuścić do jej przeschnięcia.

5. Temperatura, w której przechowujemy sadzonki, nie powinna być wyższa niż 15 stopni Celsjusza, dlatego warto jest je rozmnażać pod osłonami foliowymi w inspekcie, lub w szklarni.

6. Po ok. 3 tygodniach, kiedy sadzonki zaczną wypuszczać korzonki, musisz spróbować je zahartować poprzez częste wietrzenie pomieszczenia, w których się znajdują.

7. Po upływie miesiąca roślinki można przenieść do większych roślinek, jednakże powinny być one tylko rozmiar większe od poprzednich.

8. Po ok. 2 miesiącach warto poobcinać niektóre listki roślinek, aby pobudzić je do wzrostu oraz rozkrzewienia — roślina nie będzie rosła w górę, tylko ładnie rozprzestrzeni się na boki.

9. Sadzonki przesadź do gruntu z końcem wiosny, jednakże dobrze sprawdź pogodę — musisz mieć pewność, że nie będzie więcej przymrozków, które doprowadziłyby do śmierci chryzantem.

Dodaj komentarz

Agnieszka
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Może kiedyś zajmę się hodowlą tych kwiatów.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Zdecydowanie zgadzam się z tytułem tego artykułu.
Odpowiedni Dress code również ma znaczenie.
Zasady Savoir Vivre są bardzo ważne.
Polecam wypróbować ten przepis.
Umieszczenie w lodówce lub zamrażarce spodni jest najlepszym...
Dobre metody dbania o kwiaty, aby pięknie rosły.
Ja polecam wymianę okien na szczelniejsze i z większą ilością...
Ostatnio kupiłam drzewko cytrusowe, już pojawiają się małe...