09.02.2024

Sprzątanie parą — jak to działa?

Sprzątanie parą — jak to działa?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Krzysztof Szymański
Krzysztof jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką psychologii i rozwoju osobistego. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące radzenia sobie ze stresem, budowania pewności siebie oraz osiągania sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Udostępnij

Nie każdy przepada za domowymi porządkami, dlatego ciągle poszukujemy coraz łatwiejszych, a przede wszystkim skuteczniejszych sposobów, które pomogą nam w szybkim uporaniu się z brudem. W rozwiązaniu naszego problemu mogą nam pomóc różnorodne akcesoria, które znacznie usprawnią cały proces. Wielką popularnością cieszy się urządzenie wytwarzające parę wodną — szybko rozprawia się z brudem, co prowadzi do pozostawienia powierzchni czystej i błyszczącej. Spektrum działania urządzeń parowych jest niezwykle szerokie i wiele osób twierdzi, że sprzątanie parowe bije na głowę tradycyjne czyszczenie powierzchni. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie są zalety oraz wady sprzątania parą? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.


Jak działa sprzęt wytwarzający parę?
Oczyszczanie za pomocą wspomnianego sprzętu związane jest z odpowiednią temperaturą podgrzania wody, która zamienia się w parę. Para kierowana jest pod ciśnieniem na przestrzeń, którą chcemy poddać wyczyszczeniu. Dzięki specjalnej dyszy kierunek, w którym podąża para, jest niezwykle precyzyjny. Brud szybko się rozpuszcza i nie potrzeba do tego żadnych detergentów. Opisane rozwiązanie sprawdzi się między innymi w przypadku obecności w domu alergików, którzy są podatni na środki chemiczne.

Co można wyczyścić myjką parową?
Urządzenia wytwarzające parę wodną sprawdzą się w codziennych porządkach domowych, ponieważ nie tylko rozpuszczają brud, ale również dezynfekują powierzchnie. Za pomocą myjki parowej można sprawnie wyczyścić podłogi, które są wykonane z tworzywa sztucznego, kamienia oraz płytek ceramicznych. Sprzęt ten równie dobrze poradzi sobie z odtłuszczeniem kuchenki, okapu, a nawet piekarnika. Fenomenalne będzie również jego działanie w walce z nieczystością w łazience — łatwo pozbędzie się osadu w kabinie prysznicowej lub z muszli klozetowej. Warto wiedzieć, że para pod wysokim ciśnieniem zabija wirusy oraz bakterie, a dodatkowo niszczy pleśń i rozpuszcza kamień.

Inne zastosowanie pary wodnej
Coraz częściej para pod wysokim ciśnieniem wykorzystywana jest podczas remontów mieszkań. Ciekawym zastosowaniem jest usunięcie starej tapety ze ściany — para wytwarza wilgoć, która osiada na powierzchni ściany, co pozwala na szybsze i skuteczniejsze usunięcie tapety. Poza tym para wodna bez problemu usunie z naszych mieszkań pluskwy, pchły czy rybiki — zostaną one natychmiast unieszkodliwione.

Skuteczne odświeżanie tkanin
Większość sprzętów z parą wodną wyposażona jest w specjalne końcówki, których można użyć do odświeżenia tkanin, np. materaca, fotela czy sofy. Po wykonaniu takiego zabiegu z tkanin zostanie usunięty nieprzyjemny zapach, jak również znikną nieestetyczne plamy. Co więcej, żyjące w tkaninie roztocza zostaną zlikwidowane. Para może być również wykorzystywana do prasowania ubrań, ponieważ szybko rozprostuje każde zmarszczenie. Należy uważać przy delikatnych tkaninach, które mogą ulec zniszczeniu. Przed zabiegiem należy wykonać próbę na skrawku materiału.

Wady urządzeń z parą wodną
Chociaż sprzątania parowe z pewnością jest szybkie i ekonomiczne, to jednak należy pamiętać, że nie powinno być wykonywane na wszystkich powierzchniach. Odradza się czyszczenia podłóg drewnianych (panelów oraz parkietów), jak i podłóg pokrytych farbami olejnymi, ponieważ na skutek działania wilgoci można trwale uszkodzić ich strukturę. Dodatkowo należy uważać na delikatne tkaniny, tj. firanki, które mogą ulec zniszczeniu.

Czy użytkowanie sprzętu parowego jest bezpieczne?
Niezwykle ważne są zalecane środki ostrożności. Chociaż zakłada się, że para wodna nie jest szkodliwa dla otoczenia, to jednak zawsze istnieje ryzyko poparzenia. Trzeba wykazać się czujnością oraz ostrożnością — niektóre modele są bardziej skłonne do przypadkowego zetknięcia pary z ciałem lub wylania gorącej wody. Oczywiście większość urządzeń wyposażona jest w specjalne blokady, które uniemożliwiają używania sprzętu przez małe dzieci, jednak zawsze należy zachować czujność.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
U mnie przestawienie na urządzenie parowe dało niesamowite rezultaty w porównaniu do zwykłych metod
~AlicjaD
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady dom i ogór Czy porada Sprzątanie parą — jak to działa? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Sprzątanie parą — jak to działa?? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Sprzątanie parą — jak to działa?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
hmmm ciekawe
~Alex Duda
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności