09.02.2024

Wełnowce na roślinach - jak się ich pozbyć?

Wełnowce na roślinach - jak się ich pozbyć?

Ocena artykułu

Na podstawie 1 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Michał Lewandowski
Michał jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertem od finansów osobistych i oszczędzania. Jego artykuły zawierają praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania budżetem, inwestowania pieniędzy oraz osiągania finansowej stabilności.
Udostępnij

Jeśli na liściach czy łodygach naszych roślin zauważymy niewielkiego, białego owada z parą dłuższych czułków, bardzo prawdopodobne, że w doniczce zamieszkał wełnowiec. Ten szkodnik wydaje się niepozorny, ale bardzo szybko może doprowadzić do osłabienia rośliny, jej niekorzystnego wyglądu, a nawet zamierania. Ponadto łatwo przechodzi na inne rośliny. Walka z nim wymaga dużo cierpliwości i jest dość uciążliwa, zaś najczęściej atakowanymi przez niego gatunkami są hoje, storczyki, fikusy i draceny. Jak rozpoznać wełnowca i go zwalczać? Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.


Jak zapobiegać pojawianiu się wełnowca?
Podobnie jak w przypadku innych szkodników, by zapobiec pojawieniu się wełnowca w domu, należy zapewnić roślinom optymalne warunki wzrostu. Osłabione są bardziej podatne na wszelkie choroby i nieproszonych gości, dlatego trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji - podlewaniu, nawożeniu, a także właściwej glebie i stanowisku. Dzięki temu będą rosły silne i lepiej poradzą sobie z ewentualnymi problemami. Większość szkodników przynosimy do domu sami, wraz z nowymi roślinami. Dlatego już w markecie czy sklepie należy dokładnie im się przyjrzeć, a po zakupie ustawić w oddalonym od reszty roślin miejscu na miesięczną kwarantannę.

Jak rozpoznać wełnowca?
Tego szkodnika warto zauważyć już na etapie pojedynczych osobników, które czasem wychodzą na liście roślin. Jeśli jednak się już znacznie rozmnożyły, wtedy dostrzeże się, że łodygi, liście i kwiaty są obklejone przez białe "kłębki" i większą liczbę owadów. Sama roślina przestaje rosnąć, jej liście zasychają i opadają, a w skrajnych przypadkach cała zamiera.

Walka ze szkodnikiem
Jak już wspomniano, zwalczanie wełnowca bywa uciążliwe i wymaga wiele cierpliwości, jednak pozbycie się go jest jak najbardziej realne. Proces należy zacząć od mechanicznego usunięcia owadów i ich wydzieliny - wacikiem lub szczoteczką przecieramy roślinę. Należy pamiętać też o różnych zakamarkach, gdzie wełnowce najbardziej lubią się chować - są to środki rozetek liści, wszelkie zagięcia czy łączenia liści z łodygą. Po usunięciu wszystkich osobników roślinę należy przemyć, stosując do tego roztwór wody i szarego mydła lub roztwór denaturatu albo alkoholu 40% z wodą w proporcjach 1:10 i kroplą płynu do mycia naczyń. By zabieg był skuteczny, należy powtarzać go każdorazowo po zauważeniu nieproszonych lokatorów, stosować na całą roślinę i wykonywać jednym wacikiem jedno pociągnięcie, po czym go wyrzucać. Inaczej jeszcze bardziej rozniesiemy szkodniki po roślinie. W przypadku naprawdę zaawansowanego stadium, warto sięgnąć po specjalne środku chemiczne. Czasem, zwłaszcza w przypadku sukulentów, możemy spotkać się też z wełnowcami korzeniowymi. Są one równie niebezpieczne i gdy się je zauważy, roślinę należy wyjąć z ziemi i przemyć jej korzenie pod bieżącą wodą. Doniczkę umyć i po lekkim przesuszeniu, posadzić egzemplarz w nowym podłożu.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(1)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Dom i ogród jest ważny Czy nasza porada Wełnowce na roślinach - jak się ich pozbyć? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Wełnowce na roślinach - jak się ich pozbyć?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Wełnowce na roślinach - jak się ich pozbyć?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności