09.02.2024

Złoto, mosiądz i miedź we wnętrzach

Złoto, mosiądz i miedź we wnętrzach

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Ewa Wojciechowska
Ewa jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z kulinariami i zdrowym gotowaniem. Jej artykuły zawierają przepisy na smaczne i zdrowe potrawy, porady dotyczące planowania posiłków oraz informacje o wartościach odżywczych różnych produktów.
Udostępnij

W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej dostrzegamy modne stylizacje. Obok złota coraz częściej wykorzystywane są: mosiądz oraz miedź. Połyskliwe stopy metali rozgościły się wśród najnowszych wnętrzarskich trendów. Stylowe i dostojne kolory dodają pomieszczeniom splendoru lub nowoczesnego szyku. Stopy metali odnajdą się nie tylko w glamourowych przestrzeniach, ale również w stylu rustykalnym, skandynawskim oraz loftowym.


Jak wykorzystać złoto we wnętrzach?

Złoty to kolor, który wielu z nas kojarzy się z atmosferą pałacu, bogactwa oraz w niektórych przypadkach: kiczu! A przecież złoty zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsce w hierarchii kolorów. Od zarania wieków jest kolorem bogów, władców oraz świętych — kojarzony jest ze sferą sacrum, największego dobra i dostatku. To kolor wskazujący na doskonałość oraz idealność. Złoty to jednocześnie barwa słońca, pszenicznych kłosów i złotej jesieni, która kojarzy nam się z ostatnimi ciepłymi dniami przed nastaniem zimy.
Niewielkie ilości złota dodadzą nowoczesnemu mieszkaniu charakteru elegancji, wykwintności oraz ekskluzywności. Podczas wykorzystania barwy złota należy ograniczyć liczbę dodatkowych kolorów do bieli i czerni. Złoto powinno podkreślać najważniejsze elementy wyposażenia. Będzie idealnym dodatkiem do przestrzeni stylizowanej — nawiązuje do estetyki baroku, w której ludzie kochają się w przepychu, splendorze i masie dodatków.
Zmatowione złoto wraz ze złotą ochrą możemy wykorzystać do stworzenia naznaczonego duchem upływającego czasu — pociemniałe dodatki, stylizowane meble oraz stare fotografie w kolorze sepii zdecydowanie przeniosą nas w poprzednią epokę. Ponadto złoto można wykorzystać we wnętrzu nie tylko poprzez subtelne użycie dodatków. Czasem warto podporządkować wnętrze jednemu złotemu eksponatowi. W klasycznym wnętrzu idealnie odnajdzie się złota dominanta — wraz z ornamentowanymi tapetami, ciężkimi zasłonami oraz królewskimi lampami.
Złoty dobrze sprawdza się jako tło dla innych elementów wyposażenia wnętrza. Na tle złotych tapet perfekcyjnie prezentują się stylizowane meble. Jednakże należy pamiętać, aby przy tak wyraźnej ścianie ostrożnie dodawać kolory i wzory. Złoto równie często pojawia się na kafelkach — pozłacane są dekory oraz poszczególne elementy mozaiki. Złociste akcenty perfekcyjnie sprawdzają się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych łazienkach.
Kolor złoty sprawdza się we wszystkich wnętrzach — klasycznych oraz nowoczesnych, stylizowanych i naturalnych, a także w luksusowych salonach w stylu Shabby Chic, jak i młodzieżowych pokojach. Można go użyć jako subtelnego dodatku, który będzie podkreślał wagę innych elementów wystroju, lub jako dominującego elementu wnętrza. Już niewielka ilość złotego blasku może wprowadzić ogromne zmiany w dekoracyjnym postrzeganiu domu — odpowiednio użyty nada wnętrzu blasku oraz ciepła.

Mosiężny must have!

Siła mosiądzu tkwi w jego ciepłym, nieco rudawym odcieniu — idealnie prezentuje się w towarzystwie drewna, miedzi oraz subtelnej ceramiki w kolorze białym. Mosiądz, pomimo tego, że jest chłodny w dotyku, to jednak swoją przepiękną barwą uprzytulni każde wnętrze. Jednym z hitów nadchodzącego sezonu są wiszące, stołowe oraz stojące lampy mosiężne. Największą popularnością cieszą się modele, które są wykonane w prostych, geometrycznych kształtach. Z pewnością przypadną do gustu tym z Państwa, którzy cenią nieskomplikowane formy. Mosiądz to metal, który przede wszystkim ceniony jest za swoją ponadprzeciętną trwałość i szlachetną kolorystykę. Wszystkie aranżacje wnętrz z jego udziałem stają się bardziej eleganckie i luksusowe.
Mosiądz jest przede wszystkim uniwersalny i ponadczasowy. Można go odnaleźć w eleganckich wnętrzach oraz minimalistycznych przestrzeniach — pomieszczeniach klasycznych i bardzo nowoczesnych. Czasem nawet niewielki dodatek kolorystyczny w postaci lampy czy ramy od lustra wprowadzi do wybranego przez nas wnętrza szyk, którego nie uzyskalibyśmy w żaden inny sposób.
Mosiądz świetnie odnajduje się w stylu art deco — pozwala na kształtowanie charakterystycznych geometrycznych form, które nabierają szlachetności dzięki ciepłej kolorystyce. Wnętrza w stylu glamour kochają mosiądz w kolorze polerowanego złota. Metal pięknie połyskuje, czyniąc wnętrze bardziej romantycznym i kobiecym. Mosiądz można wykorzystać w aranżacji łazienki, ponieważ jest odporny na wilgoć oraz wodę. Ponadto materiał pasuje do ceramiki, szkła i naturalnego kamienia. Z pewnością ociepli wnętrze, które zostało zaprojektowano w chłodnej bieli i szarości.
Warto wspomnieć, że mosiądz wspaniale sprawdza się w we wnętrzach i na zewnątrz budynków, np.: jako element ozdobny balustrady kutej na balkon. Ten niepowtarzalny materiał można wykorzystywać w niestandardowych i bardzo wymagających projektach.
Detale z mosiądzu stanowią ciekawy akcent kolorystyczny, a także ozdobę wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, industrialnym czy też tak popularnych ostatnio salonów w stylu skandynawskim. Blask mosiądzu pozwala na optyczne powiększenie przestrzeni, a mnogość jego zastosowań i atrakcyjna cena sprawią, że stop miedzi z cynkiem zyskuje wielu zwolenników i coraz częściej pojawia się w naszych domach.

Miedziane dodatki

Miedź we wnętrzach oraz kolor miedziany od kilku sezonów cieszą się niesłabnącą popularnością. Wprowadzenie miedzi do wnętrza powinno opierać się na detalach — zarówno tych praktycznych, jak i dekoracyjnych. Prawdziwym hitem w aranżacji wnętrz są baterie łazienkowe i kuchenne, a także słuchawki prysznicowe i deszczownice w kolorze miedzianym. Ponadto warto zwrócić uwagę na minimalistyczne, nowoczesne lampy bez abażurów. Kolor miedziany jest wręcz dla nich stworzony, a jeśli dodatkowo cała mapa urzeka tą barwą, zyskujemy perfekcyjną, aczkolwiek praktyczną dekorację dla domu.
Miedź od zawsze kojarzyła się z pełnym przepychu i zdobień luksusem. Skandynawskie wnętrza, w których dominują jasne drewna i pastelowe kolory rozbłysną w asyście miedzi. Z bielą i naturalnymi materiałami świetnie będzie współgrać delikatny detal w tym kolorze: doniczka, ramka lub niewielka lampka.
Miedziane dodatki nie lubią konkurencji, a przesycenie wnętrza tą barwą nie doda mu szlachetności oraz charakteru. Warto ograniczyć się do pojedynczych elementów. W duecie z miedzią doskonale komponuje się szkło oraz marmur, które nieco ochładzają i tonują miedziany blask. Takie zestawienie powinno być idealnym rozwiązaniem dla mniej odważnych zwolenników metalu we wnętrzach. Miedziane elementy wyposażenia są niezwykle popularne również ze względu na swoją ekologiczność. Miedź jest materiałem, który można w 100% przetwarzać, a więc mamy pewność, że otaczamy się naturalnymi przedmiotami. Ponadto miedź jest materiałem odpornym na korozje i łatwym do przetworzenia. Poza tym trudno odmówić jej stylowego wyglądu — idealnie ozdobi każde wnętrze, tworząc nietuzinkowy efekt.

Przedstawione materiały: złoto, mosiądz i miedź przestały kojarzyć się z nadmiernym przepychem, a stylizowane dodatki nie zdobią wyłącznie luksusowych przestrzeni. Materiały coraz częściej wykorzystywane są w minimalistycznie urządzonych mieszkaniach i domach, jako efektowny i unikalny akcent. Chociaż ich powierzchnie są chłodne w dotyku, dodają wnętrzu ciepła i wytworności, jakich nie sposób uzyskać przy użyciu drewnianych materiałów. Dzięki różnorodnym formom i kształtom, w jakich występują, doskonale sprawdzają się w niemal wszystkich stylach, także tych typowo naturalnych.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Takie dodatki do pomieszczeń to dobre rozwiązanie .
~Ela
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady domowe Czy nasza porada Złoto, mosiądz i miedź we wnętrzach przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Złoto, mosiądz i miedź we wnętrzach? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Złoto, mosiądz i miedź we wnętrzach
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
coś w tym jest
~Rozalia Górecka
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności