09.02.2024

Jak przygotować domowe mleko roślinne?

Jak przygotować domowe mleko roślinne?

Ocena artykułu

Brak opinii. Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy!
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij
Domowe mleko roślinne to przyjemny i zdrowy sposób na dodanie różnorodności do Twojej diety. Jest doskonałym substytutem dla osób, które są na diecie wegańskiej lub dla tych, którzy są nietolerancyjni na laktozę. Oprócz tego, jest zdecydowanie tańszy niż jego sklepowe odpowiedniki.

 

 
 
 

Planowanie i wybór surowca

Na początek planowania domowej produkcji mleka roślinnego, najpierw musimy zdecydować, jaki rodzaj nasion, orzechów lub ziaren chcemy użyć. Do najpopularniejszych należą migdały, nerkowce, orzechy włoskie, orzechy laskowe, sezam, soja, quinoa, ryż czy owies. Każdy z nich ma unikalny smak i profil odżywczy. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić czy dany produkt nie jest zanieczyszczony i nie ma na sobie pleśni. Niekiedy lepiej jest zapłacić trochę więcej za bio produkty z zaufanych źródeł.

Prawidłowe moczenie

Kiedy już wybierzemy naszą bazę, nasza roślina musi być odpowiednio zamoczona. Moczenie pomaga w usunięciu antyżywieniowych substancji, takich jak fitiany i taniny. Dla większości nasion i ziaren, najlepszą praktyką jest moczenie przez noc w temperaturze pokojowej. W przypadku orzechów włoskich, laskowych oraz migdałów – 8h będzie wystarczająco. Natomiast soję i ryż trzeba moczyć nawet do 24h. Po tym czasie, woda powinna być odlana, a nasze produkty dokładnie spłukane.

Blenderowanie i odsączanie

Po wyjęciu naszych nasion z wody, przejmujemy je do blendera. Generalnie, na jedną szklankę nasion przypada około 3-4 szklanek wody – ale wszystko zależy od preferencji. Jeśli ktoś woli gęstsze „mleko”, wystarczy dodać mniej wody. Jeśli ktoś decyduje się na ryż albo quinoa, powinien zblendować nasiona na tyle długo, aż zadomowi się konsystencja sosu. W przeciwnym przypadku (np. orzechy, migdały), blendujemy do momentu, aż nasze nasiona zostaną rozdrobnione na małe kawałeczki. Po tym wszystkim – nasze „mleko” musi zostać odsączone. Do tego najlepiej nadaje się gaza, chusta z cienkiego materiału czy specjalny woreczek do mleka roślinnego. Elementem, który powinniśmy zachować jest wysuszone „pulp”, które można dodać do różnych potraw (np. smoothie, ciast).

Finalne kroki i przechowywanie

Finalny krok to doprawienie naszego mleka roślinnego. Jest to całkowicie opcjonalny element, ale często dodaje on wspaniałe smaki i nuty naszym napojom. Najpopularniejsze dodatki to wanilia, cynamon czy daktylowy syrop. Pamiętaj jednak, że dodatek cukru czy słodzików skróci okres przydatności naszego mleka. Sam napój powinien być przechowywany w lodówce, w szklanym słoiku z nakrętką jak najbardziej szczelnie. Przydatny do spożycia pozostaje zazwyczaj od 2-7 dni – w zależności od składników.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka pusta gwiazdka
(0)

Nowe artykuły

Losowe artykuły

Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności