09.02.2024

Co zrobić z aronii?

Co zrobić z aronii?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Anna Kowalczyk
Anna jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z rodzicielstwem i wychowaniem dzieci. Jej artykuły są pełne praktycznych porad dla rodziców, inspiracji oraz wskazówek dotyczących budowania zdrowych relacji rodzinnych.
Udostępnij

Aronia to jeden z mniej popularnych owoców, który posiada jednak ważne substancje odżywcze. Jest w niej dużeo witaminy C, P, B2, B9 oraz E. Poza tym znajdują się w niej związki chroniące nas przed częstymi chorobami np.: rakiem, miażdżycą, nadciśnieniem, schorzeniami oczu. Te czarne owoce doskonale nadają się do przetworów, więc można się nimi raczyć przez cały rok i co za tym idzie, wspomagać swoje zdrowie. Co więc zrobić z aronii?


Dżem aroniowy

Jednym z przepisów na wykorzystanie aronii jest smaczny dżem, który ma lekko cierpki smak, więc doskonale nadaje się do słodkich dań albo nawet dań z mięsa. Jak go przygotować? Wystarczy nam na jedną porcję kilogram aronii i kilogram cukru. Do tego przyda się pół litra wody. Owoce myjemy i obrywamy z gałązek. Następnie gotujemy wodę z cukrem aż do rozpuszczenia.  Do tak przygotowanego syropy wsypujemy owoce. Gotujemy calość aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Jeśli chcemy uzyskać smaczną konfiturę, po prostu rozlewamy całość do słoików i dokładnie zakręcamy. Można je odwrócić do góry dnem w celu lepszego zassania zakrętki. Kiedy zas zależy nam na dżemie, do mikstury dodajemy substancję żelującą albo żelatynę. Po jej rozpuszczeniu możemy nakładać dżem do słoików.

Napoje z aronii

Owoce aronii można zamrozić i po kilka wrzucac na przykład do herbaty albo kompotu. Nabiorą one pięknej barwy oraz lepszego smaku. Co więcej z aronii powstaje pyszny sok lub nalewka. Sok robimy z kilograma cukru, kilograma owoców, 1,5 litra wody, soku z cytryny i liści z wiśni. W zasadzie takie same składniki przydadzą się również na nalewkę z aronii. Owoce i wodzie gotujemy 15 minut, potem studzimy i odcedzamy. Dodajemy resztę składników, dalej gotujemy 15 minut i po odcedzeniu rozlewamy do butelek. Na nalewkę z liści przygotuj zaś kilo aronii, 300 liści wiśni, 2,5 litra wody, 1 kg cukru, łyżkę soku z cytryny oraz 1 litr spirytusu. Wodę, aronię i liście gotujemy ze sobą 15 minut. Odstawiamy na 24 godziny, potem przecedzamy, dodajemy cukier, sok z cytryny i znów gotujemy. Następnie znów odstawiamy na 24 godziny. Na koniec dodajemy spirytus i rozlewamy do butelek. Nalewaka jest gotowa. Warto się nią uraczyć do herbaty lub też wieczorem na rozgrzanie.  

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Soki z aronii są pyszne.
~Weronika
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady Kulinarne Czy nasza porada Co zrobić z aronii? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Co zrobić z aronii?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Co zrobić z aronii?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
to jest pyszne
~Co zrobić z aronii?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności