Najlepsze Porady KulinariaCzego nie powinno dawać się do jedzenie psu? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Czego nie powinno dawać się do jedzenie psu?

Czego nie powinno dawać się do jedzenie psu? @pixabay

Psy z natury są drapieżnikami, które jednak na skutek hodowli stały się nieocenionym przyjacielem człowieka - nie tylko zmienił się ich charakter, ale również sposób bycia i nawyki żywieniowe. Wiele osób tak bardzo przywiązuje się do psa, że jest on od człowieka zupełnie innym gatunkiem i nie powinien jeść tych samych rzeczy co my. Te przysmaki, które mogą nam smakować, mogą okazać się w większych dawkach śmiertelną trucizną dla czworonoga, dlatego koniecznie zapoznaj się z produktami, których nie powinien jeść Twój pies!


Czekolada
O tym, że pies nie powinien spożywać czekolady i kakao wie sporo osób. W czekoladzie znajduje się toksyczna dla psów teobromina, która przyśpiesz pracę serca, rozluźnia gałki oczne i doprowadza do znacznego rozszerzenia naczyń krwionośnych. Dawka śmiertelna wspomnianej substancji wynosi ok. 250-500 mg/kg, jednakże poważnie otruć psa można już przy dawce 90 mg/kg. Teobromina bardzo wolno wydala się z organizmu, dlatego dla psa niebezpieczne jest nie tylko jednorazowa spożycie czekolady, ale również spożywanie jej w mniejszych dawkach co jakiś czas. Największe ilości wspomnianej substancji znajdziemy w czekoladzie gorzkiej lub kakao, w czekoladzie mlecznej jest jej średnia ilość, natomiast najmniej jest jej w czekoladzie białej. Równie niebezpieczna co teobromina jest dla psów kofeina, dlatego należy unikać podawania im herbaty, kawy, a także napojów gazowanych. 

Winogrona i rodzynki
Wydawałoby się, że winogrona i rodzynki będą dla psa dość neutralnym produktem do spożycia, jednakże znajduje się w nich dość toksyczna substancja, która może wpłynąć na stan zdrowia psa. Objawy zatrucia winogronem lub rodzynkami pojawiają się zazwyczaj po ok. dobie od zjedzenia - najczęstszym objawem zatrucia jest niewydolność nerek. 

Ksylitol
Niebezpieczną substancją dla psów jest popularny słodzik, czyli ksylitol, który nie tylko może uszkodzić układ krwionośny psa, ale również doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Ksylitol jest popularnym składnikiem cukierków, ciast i gum do żucia, dlatego warto unikać dawania swojemu psu rzeczy, w których składzie się znajduje. 

Cebul i czosnek
Pies nie powinien jeść ani cebuli, ani czosnku w żadnej postaci, ponieważ w jego żołądku i układzie pokarmowym zaczną się uwalniać szkodliwe toksyny, tzw. dwusiarczki, które mają silne działanie utleniające, a więc niszczą tkanki czerwone, co może doprowadzić do anemii. 

Pestki owoców
Nie pozwól, aby Twój pies bezkarnie bawił się pestkami owoców, np. brzoskwini, ponieważ zawierają one substancje, przez które w organizmie psa powstaje cyjanowodór - w dużych ilościach potrafi blokować oddychanie komórkowe, a więc pies może stracić przytomność, a nawet umrzeć. Jeżeli pies zje pestkę w całości, może tylko doświadczyć niedrożności jelit, natomiast gdy przegryzie pestkę i połknie jej kawałek, możliwe jest zatrucie cyjanowodorem. 

Surowe ziemniaki
Ugotowane ziemniaki nie są trujące dla psów - często wchodzą w skład sprzedawanych karm, jednakże niebezpieczeństwo tkwi w ziemniakach, które zaczynają zielenieć i kiełkować. W takich egzemplarza najczęściej gromadzą się duże ilości toksycznej solaniny, która powoduje podrażnienie układu moczowego oraz przewodu pokarmowego psa. 

Obrobione termicznie kości
Psu nie powinno podawać się poddanych obróbce termicznej kości, ponieważ potrafią one łamać się na ostre kawałki, które mogą doprowadzić do poważnego uszkodzenia przewodu pokarmowego. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, psu można podawać surowe lub wędzone kości, jednakże nie należy przesadzać z częstotliwością takich przysmaków, ponieważ u psa mogą pojawić się drażliwe zaparcia. 

Dodaj komentarz

Joanna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Każdy właściciel psa powinien przeczytać tą publikację.

Zuzka
Dodano:
0
0

Psu nie wolno dawać słodyczy.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Owoce liofilizowane stanowią piękną ozdobę na ciastach. Zawsze...
Kiedyś koniecznie muszę zrobić taką nalewkę.
Mam już dosyć jedzenia codziennie chleba, lubię go jako...
Fajne przepisy na dania, muszę je wypróbować.