09.02.2024

Czy warto spożywać musztardę?

Czy warto spożywać musztardę?

Ocena artykułu

Na podstawie 3 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Jan Kowalski
Jan jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematyce technologii i nowoczesnych rozwiązań. Jego artykuły zawierają recenzje nowych gadżetów, wskazówki dotyczące korzystania z internetu oraz informacje o nowych trendach technologicznych.
Udostępnij

Musztarda to jedna z najpopularniejszych przypraw. Je się ją przede wszystkim do parówek i kiełbasy, ale jest też świetnym dodatkiem do sosów i kanapek. Na rynku dostępnych jest kilka jej rodzajów, które różnią się od siebie smakiem, kolorem i konsystencją. Głównych składników ich wszystkich są ziarna gorczycy - rośliny, która szczyci się świetnymi właściwościami leczniczymi, a przy tym może być stosowana jako afrodyzjak. Jakie dokładnie właściwości ma musztarda? I czemu warto ją spożywać? Poniżej odpowiadamy na te pytania.


Produkcja i rodzaje musztardy
Musztarda znana była już w starożytnym Rzymie, gdzie traktowana była jako lek na reumatyzm i dolegliwości trawienne. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza ziarnom gorczycy - białej, czarne, lub sarepskiej, z których powstaje. Po ich wysuszeniu, mieli się, po czym dodaje do nich ocet winny lub jabłkowy, olej, wodę, białe wino, miód oraz sól i pieprz. Ze względu na gatunek ziaren oraz sposób produkcji, można wyróżnić wiele rodzajów musztardy: sarepską, rosyjską, stołową, kremską, delikatesową, francuską oraz dijon. Każda z nich ma nieco inny smak, a nawet konsystencję.

Właściwości musztardy
Musztarda należy do najmniej kalorycznych sosów, dzięki czemu można ją stosować w czasie diety redukcyjnej. Dodatkowo ziarna gorczycy przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczu i poprawiają metabolizm. Właściwości musztardy sprawiają jednak, że może być spożywana przez wszystkich. Dobroczynnie działa przede wszystkim na układ pokarmowy - łagodzi dolegliwości żołądkowe, poprawia trawienie, chroni przed zaparciami i wspiera pracę wątroby. Ponadto działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo. Z nasion gorczycy przygotować można napar do płukania jamy ustnej w czasie infekcji oraz użyć ich jako okłady na bolące stawy. Musztarda zawiera także witaminy z grupy B, które ułatwiają zasypianie i walkę ze stresem oraz obniżają poziom złego cholesterolu i regulują ciśnienie. Inne zawarte w niej substancje opóźniają procesu starzenia i wzmacniają odporność.

Zastosowania musztardy
Musztarda będzie świetnym dodatkiem do mięs i wędlin, a także stanowi wspaniałą bazę dla sosów do sałatek. Wśród jej zastosowań jednak znajdują się nie tylko te kulinarne - można zastosować ją na przykład jako okład na poparzoną skórę. Schłodzoną w lodówce musztardą wystarczy obficie posmarować bolące miejsce. Musztarda wykonana samodzielnie w domu natomiast posłuży za naturalną maseczkę do twarzy lub włosów - pomoże w walce z trądzikiem i wzmocni cebulki włosów. Można z niej zrobić również syrop na infekcje gardła i górnych dróg oddechowych. Łyżkę stołową musztardy wystarczy zmieszać z łyżką miodu i sokiem z jednej cytryny, a całość rozpuścić w szklance letniej wody.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(3)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Myślałam, że właściwości musztardy będą gorsze.
~Wanda
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady Kulinarne Czy porada Czy warto spożywać musztardę? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Czy warto spożywać musztardę?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Czy warto spożywać musztardę?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
to jest pyszne
~Czy warto spożywać musztardę?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności