Najlepsze Porady KulinariaJak karmić jeże Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Jak karmić jeże

Jak karmić jeże jak karmić jeże

Jeże to zwierzęta, które żyją na wolności. Wyjątek stanowią jeże pigmejskie, które są hodowlane. Zarówno jedne jak i drugie potrzebują odpowiedniego pożywienia, aby przetrwać. Wbrew obiegowym opiniom nie wystarczy karmić jeży jabłkami. Istnieje klika zasad, które warto poznać nie tylko jeśli profesjonalnie zajmujemy się hodowlą jeży, ale także wtedy kiedy dokarmiamy te żyjące na wolności. To z pewnością pozytywnie wpłynie nie tylko na długość życia tych zwierząt, ale także ich dobrą kondycję. 


Jeże hodowlane - czym je karmić?

Doskonałym posiłkiem dla jeży hodowanych w domach jest zarówno sucha, jak i mokra karma dla kotów. Warto wybierać jednak tą dobrej jakości- najlepiej z wysoką zawartością mięsa. Jeżom można podawać także gotowane mięso- musi być ono bardzo drobno pokrojone. Jeże hodowlane nie pogardzą także robakami zwłaszcza mączniakami, świerszczami, szarańczą czy karaczanami. Zawierają one dużo białka. Mają w sobie także sporo tłuszczu dlatego nie należy nimi przekarmić jeży, by nie odbiło się to negatywnie na ich stanie zdrowia. Najprościej zakupić owady i robaki w sklepie zoologicznym. Podobnie jak jeże żyjące na wolności także te hodowlane uwielbiają jeść owoce i warzywa. Jako dodatek do codziennej diety poleca się zwłaszcza takie owoce jak: banany, jagody, maliny, truskawki, brzoskwinie, rzodkiewki, szpinak, zielony groszek czy gotowaną marchew. Warto pamiętać o tym, aby zapewnić jeżom stały dostęp do świeżej wody. Woda powinna być niegazowana i najlepiej źródlana. 

Dokarmianie jeży na wolności

Jeże żyjące na wolności same dbają o swoje odżywianie. Najczęściej jedzą dżdżownice, owady, ślimaki, jaszczurki a nawet małe węże, żaby czy pisklęta. Zdarza się, że odżywiają się także padliną zwłaszcza jeśli nie mają dostępu do innego pożywienia. Jeże na wolności lubią jeść także grzyby i owoce (najbardziej te mocno dojrzałe). Zdarza się jednak, że jeże zwłaszcza w okresie jesiennym zimowym i wczesnowiosennym pojawiają się w naszych ogrodach lub sadach szukając pożywienia. Można je wtedy dokarmiać zostawiając im miskę z suchą lub mokrą karmą dla kotów. Najlepiej zrobić to późnym wieczorem, kiedy jeże najczęściej wychodzą na żer. Dobrze jest też poratować jeże źródlaną wodą- ta z kranu może zawierać zbyt wiele chloru co bardzo szkodzi jeżom.

Produkty zakazane

Jeże nie powinny być karmione owocami cytrusowymi, orzechami, nasionami a także suszonymi owocami, słodyczami czy produktami mlecznymi. mogą im one poważnie zaszkodzić, dlatego niezależnie od tego czy hodujemy jeże czy tylko dokarmiamy te dzikie -warto o tym pamiętać. Podawane przez nas posiłki powinny mieć temperaturę pokojową. Nie wskazane są produkty zbyt gorące lub bardzo zimne. 

Dodaj komentarz

Felka
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Do mnie czasami przychodzą jeże i wyjadają kotu karmę z miski, która jest zostawiona pod domem, jakby chciał sobie pochrupać. Przez to kot nie zje w nocy i budzi nas rankami głośnym miauczeniem.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Uwielbiam kawę z syropem karmelowym.
Ekstra rozwiązanie. Zwłaszcza, gdy nie ma czasu na...
Zawsze w Halloween robię zupę dyniową, to już tradycja.
Uwielbiam kiszone warzywa, przede wszystkim ogórki