Najlepsze Porady KulinariaJak można leczyć zajady?

Jak można leczyć zajady?

Jak można leczyć zajady? © pixabay.com

Zajady zapewne miał kazdy z nas. Nie dość, że pęknięte kąciki ust wyglądają mało estetycznie, to w dodatku bolą i po dostaniu się do nich jedzenia czy napoi odczuwamy ogromny dyskomfort. Jak więc się ich szybko pozbyć, by nie cierpieć z powodu zajadów?


Przyczyny powstawania zajadów

Za powstawanie zajadów jest odpowiedzialny niedobór witaminy C, witamin z grupy B oraz żelaza. Poza tym są one powodowane również przez choroby takie jak cukrzyca czy też obniżonej odporności przez np: terapię antybiotykową lub z innych powodów. Kolejny powód powstawania zajadów to niewłaściwa higiena jamy ustnej. Kiedy nie szczotkujemy dokładnie zębów, dziąseł i języka, bakterie z nich mogą sie przenosić na kąciki ust. Co więcej zajady może wywoływac również alergia na nikiel. Można ją potwierdzić używając plastikowych sztućców zmaiast metalowych. Pamiętaj, że zajady również powstają kiedy o usta po prostu nie dbasz. Zwłaszcza w zimie warto je zabezpieczac przed wyjściem na mróz i wiatr.

Co robić, gdy powstają zajady?

Możesz iść do apteki i wybrać odpowiedni lek. Jego używanie na pewno przyspieszy gojenie zajadów. Jednak oprócz tego warto po prostu uzupełnić witaminy oraz ograniczyć picie kawy, która wypłukuje z naszego organizmu minerały. Unikaj również ostrych przypraw i cukru, który sprzyja rozwojowi bakterii. Jesli zaś chodzi o domowe sposoby leczenia pękniętych kącików ust, to warto smarować je niewielką ilością drożdży i wody. Dostarczą one skórze ust potrzebnych substancji odżywczych. Mozmna również sporządzić mieszankę z miodu i tranu, wystarczy zmieszać je w ilości po pół łyżeczki i taka miksturą smarować kąciki. Złagodzi to znacznie podrażanienia. Inny sposób to pocieranie liściem aloesu powstałych zajadów. Nawilży on i ukoi skórę. 

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

praca marzeń!
praca marzeń!
Polecam zabiegi u doktor Pardy.
Najlepiej po prostu mieć zaufane sklepy z mięsem, gdzie nie...
Jadłem kiedyś danie z mulami w restauracji, gdy byłem na...
uwielbiam !
To musi być pyszne.