09.02.2024

Jak pasteryzować przetwory?

Jak pasteryzować przetwory?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Karolina Wiśniewska
Karolina jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematach związanych z domem i ogrodem. Jej artykuły zawierają praktyczne porady dotyczące aranżacji wnętrz, pielęgnacji roślin, oraz organizacji przestrzeni wokół domu.
Udostępnij

Nadchodzi lato, a wraz z nim czas robienia domowych przetworów. Może już nawet zrobiliście pierwszy dżem np. z truskawek? Robiąc domowe zapasy chcemy aby wytrzymały one całą zimę, a może nawet i dłużej. Co zrobić aby weki były trwałe? Najbardziej znaną i tradycyjną metodą zabezpieczania przetworów przed zepsuciem jest pasteryzacja. Głównym zadaniem tego procesu jest zabicie drobnoustrojów, które mogą namnożyć się w słoiku i sprawić, że nasz wyrób szybko stanie się niejadalny. Dzieję się to dzięki wykorzystaniu wysokiej temperatury. Poniżej przedstawimy Wam krok po kroku jak prawidłowo pasteryzować przetwory.

Warto pamiętać, że przetwory z dużą ilością cukru lub octu nie potrzebują pasteryzacji.


Przygotowanie

Aby pasteryzacja przyniosła pożądany efekt ważne jest odpowiednie przygotowanie naszych przetworów. Przede wszystkim musimy sprawdzić czy słoiki są w dobrym stanie (nie mogą być wyszczerbione) oraz wykorzystać najlepiej nowe zakrętki bez wgnieceń czy zabrudzeń. Wszystko dokładnie wyparzamy we wrzątku, myjemy i wycieramy do sucha. Gorące przetwory przekładamy do słoików zostawiając ok 1 cm wolnej przestrzeni i mocno zakręcamy. Teraz możemy przejść do pasteryzacji.

Pasteryzacja w garnku

Do pasteryzacji w garnku dobrze jest wykorzystać specjalną dziurkowaną wkładkę, która umieszczona na dnie zapobiegnie popękaniu słoików. Jeśli jednak jej nie mamy możemy wykorzystać zwykłą, czystą ściereczkę. W garnku układamy słoiki (najlepiej jednakowej wysokości) w taki sposób, aby się nie stykały. Nalewamy gorącej wody tak aby sięgała ona ok. 2-3 cm poniżej zakrętki. Następnie doprowadzamy do wrzenia i gotujemy na wolnym ogniu ok 15-20 min. Po tym czasie nakrętki powinny stać się wypukłe. Długość pasteryzacji może być różna w zależności od wielkości słoików czy rodzajów przetworów. Należy np. pamiętać, że przetwory owocowe potrzebują mniej czasu pasteryzacji niż warzywne. Po upłynięciu odpowiedniego czasu ostrożnie wyciągamy słoiki i układamy jest do góry dnem i zostawiamy najlepiej na cała dobę. Po tym czasie wieczka powinny stać się wklęsłe.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Porady Kulinarne Czy opis porady Jak pasteryzować przetwory? pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak pasteryzować przetwory?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją radę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak pasteryzować przetwory?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
to jest pyszne
~Jak pasteryzować przetwory?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności