09.02.2024

Jak wybrać najlepszy biały ser?

Jak wybrać najlepszy biały ser?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Jan Kowalski
Jan jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, specjalizującym się w tematyce technologii i nowoczesnych rozwiązań. Jego artykuły zawierają recenzje nowych gadżetów, wskazówki dotyczące korzystania z internetu oraz informacje o nowych trendach technologicznych.
Udostępnij

Biały ser to produkt, bez którego wiele osób nie wyobraża sobie dnia. Stanowi nieodłączny dodatek do śniadań lub kolacji, a ponadto współcześnie sklepy zapewniają nam szeroką gamę jego rodzajów. Na półkach można znaleźć twarogi, serki wiejskie czy serki homogenizowane zróżnicowane pod względem ceny, opakowania czy jakości. Z pewnością warto włączyć je do swojej diety, ponieważ dostarczają wielu dobroczynnych substancji, jednak jak wybrać ser najodpowiedniejszy dla siebie? I czy każdy może się nim zajadać? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć poniżej.


Czym jest biały ser i co zawiera?
Dawniej produkcja białego sera opierała się na mleku zsiadłym, jednak obecnie bazuje się przede wszystkim na mleku pasteryzowanym, do którego dodaje się podpuszczkę lub bakterie mlekowe. W rezultacie powstaje skrzep będący połączeniem białka i tłuszczu. Wśród serów białych możemy wyróżnić dwie grupy: sery kwasowe (czyli twarogi: twaróg sernikowy, klimek) oraz te kwasowo-podpuszczkowe (serki wiejskie i homogenizowane). Stanowią one źródło pełnowartościowego białka, które dostarcza organizmowi niezbędnej energii oraz aminokwasów potrzebnych do szybszej regeneracji komórek organizmu. Ponadto w serach znaleźć można wspierające układ nerwowy, mięśnie i odporność pierwiastki takie jak magnez, cynk i potas. Zawierają także witaminy A, D, E i te z grupy B, jednak nie są bogate w wapno. Mogą je spożywać osoby nietolerujące laktozy.

Kaloryczność białych serów
Sery tego typu z reguły są lekkostrawne, co pozwala osobom na diecie je spożywać. Ich kaloryczność uzależniona jest od zawartego w nich tłuszczu i tak w 100 gramach chudego twarogu zawiera się ok. 100 kcal, ale w przypadku tłustego - 180 kcal. Porcja serka homogenizowanego to 160 kcal, natomiast serka wiejskiego średnio 110 kcal. Z tłustszych rodzajów powinny zrezygnować osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu, jednak nie warto całkowicie rezygnować z twarogu ze względu na zawartą w nim witaminę D, ważny katalizator w procesie wchłaniania przez organizm wapnia.

Jak wybrać najlepszy ser?
Ważnym aspektem przy wybieraniu białego sera jest jego kolor - powinien być on jednolity i biały. Przebarwienia świadczą o jego niedokładnym wymieszaniu, natomiast żółknięcie o gliwieniu, czyli zmianie konsystencji pod wpływem drobnoustrojów. Po przekrojeniu powinien być zwarty i nie zbyt suchy. Dobrze, żeby w smaku był odrobinę kwaskowaty. Mdłość albo kwaśność świadczą o jego psuciu się. Przy kupowaniu, należy sięgać po produkty przebywające w lodówkach i sprawdzać ich skład oraz pochodzenie. Poza marketami, warto zapoznać się z ofertą okolicznej mleczarni, które często oferują sery świetnej jakości w atrakcyjnych cenach. Przy kupowaniu sera na targowisku należy uważać - nie zawsze można być pewnym jego pochodzenia i warunków, w jakim był przechowywany. Po otwarciu opakowania natomiast ser trzeba spożyć w ciągu dwóch dni.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Najlepsze porady Kulinarne Czy porada Jak wybrać najlepszy biały ser? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak wybrać najlepszy biały ser?? Jeżeli tak proszę dodaj swoją poradę w tematyce wypoczynek w komentarzu
~Porada Jak wybrać najlepszy biały ser?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
to jest pyszne
~Jak wybrać najlepszy biały ser?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności