Najlepsze Porady RodzinaCo oznaczają kategorie wagowe fotelików? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Co oznaczają kategorie wagowe fotelików?

Co oznaczają kategorie wagowe fotelików?

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka spotkamy się z oznaczeniami informującymi o kategorii wagowej fotelika. Jest to nic innego, jak przedział wagowy, określający minimalną i maksymalną wagę dziecka, które może korzystać z danego egzemplarza. W teorii, wyróżnia się 5 głównych kategorii. W praktyce można spotkać również kategorie łączone, które pozwalają dziecku korzystać z jednego fotelika przez dłuższy czas. Jak zatem wybrać właściwy model?


Jakie są dostępne kategorie wagowe?

Oficjalnie przyjmuje się 5 głównych kategorii, które wynikają z europejskiego standardu ECE R44. Wśród nic są dwie kategorie dla niemowląt, jedna dla dzieci w wieku poniemowlęcym i dwie dla dzieci starszych. Foteliki dla niemowlaków oznaczone są symbolami 0 i 0+. W pierwszej grupie znajdziemy foteliki dla dzieci ważących poniżej 10 kg, natomiast w drugiej dla dzieci o wadze do 13 kg. Są to foteliki, które mocuje się zawsze tyłem do kierunku jazdy.
Maluch podróżuje w nich w pozycji leżącej, z uwagi na fakt, że nie potrafi w tym wieku jeszcze samodzielnie usiąść. Dzieci na ogół korzystają z tego typu fotelików od narodzin aż do około 9 miesiąca (kategoria 0) lub do 15 miesięcy (kategoria 0+). Po wyrośnięciu z takiego fotelika przychodzi pora na kolejny. Dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć i utrzymywać główkę dedykowana jest kategoria I, która przeznaczona jest dla dzieci o wadze 9-18 kg. W takim foteliku maluch może podróżować do około 4 roku życia. Wtedy przychodzi pora na to, aby przesiąść się w model z kategorii II (15-25 kg), a następnie do fotelika z grupy III (22-36 kg), który będzie służył dziecku do momentu, gdy będzie gotowe do jazdy w pasach.

Czym są kategorie pośrednie?

Z powyższego opisu wynika, że dziecko potrzebuje minimum czterech fotelików w trakcie swojego życia. Każdy fotelik to dość duży koszt, dlatego aby ograniczyć wydatki producenci wyszli naprzeciw potrzebom rodziców i zdecydowali się na połączenie kilku kategorii w jedną. Można więc spotkać na rynku foteliki 0-18 kg, 15-36 kg, czy nawet 9-36 kg. W takich fotelikach znajdują się specjalne wkładki i opcja regulacji, dzięki czemu można je dopasowywać to wymiarów i potrzeb dziecka. W ten sposób liczbę fotelików koniecznych do zakupu można ograniczyć do trzech lub nawet dwóch egzemplarzy.

Dodaj komentarz

Dorota
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Fotelik samochodowy musi być dobrze dobrany do wzrostu i wagi dziecka.

Dawid
Dodano:
0
0

Kategorie wagowe w foteliku samochodowym to ważna kwestia. Wraz z rozwojem dziecka trzeba pamiętać, aby wymienić fotelik na większy.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Zdecydowanie zgadzam się z tytułem tego artykułu.
Odpowiedni Dress code również ma znaczenie.
Zasady Savoir Vivre są bardzo ważne.
Polecam wypróbować ten przepis.
Kartka świąteczna DIY to zawsze oryginalny pomysł.
Welsh Corgi Pembroke to świetna rasa psów, za którą rozglądam...
ZUS wypłaca 1200 zł minimalnej emerytury. Osoba, która...
Mama ucieszyłaby się na pewno z relaksu w spa.