Najlepsze Porady RodzinaJak rozmawiać z dzieckiem?

Jak rozmawiać z dzieckiem?

Jak rozmawiać z dzieckiem? rozmowa z dzieckiem

Każdy kto jest rodzicem doskonale wie jak trudno się rozmawia z małym dzieckiem. Zależy nam na tym, aby dziecko nas słuchało, a jednocześnie chcemy żeby nie wiązało się to ze zbyt częstym karaniem go. Istnieje kilka prostych zasad rozmowy z małym dzieckiem w taki sposób, by odniosła ona zamierzony skutek. Ich konsekwentne stosowanie z pewnością znacznie ułatwi nam rozmowy z dzieckiem, a tym samym jego wychowywanie. 


Kontakt wzrokowy 

Nawiązanie kontaktu wzrokowego to podstawa podczas rozmowy z dzieckiem. Jeszcze zanim zaczniemy mówić do dziecka, warto pochylić się tak, aby być na poziomie jego oczu. Ułatwi to skupienie na sobie uwagi dziecka, a tym samym dokładne zrozumienie tego co chcemy mu przekazać. Dla dziecka będzie to też sygnał, że jest dla nas ważne.

Krótkie, zwięzłe zdania i odpowiedni ton

Nadmierne tłumaczenie wszystkiego małym dzieciom jest powszechnym błędem wychowawczym. Nie chodzi tu o objaśnianie dziecku świata, a raczej tłumaczenie się przed nim ze swoich poleceń wobec niego oraz nakazów i zakazów. Rozmawiając z dzieckiem należy wziąć pod uwagę jego możliwości percepcyjne. Zasypywanie dziecka argumentami, których ono nie rozumie powoduje u dziecka złość. Warto więc mówić krótko i zwięźle tak, aby dziecko mogło zrozumieć co chcemy mu przekazać. W prostych sprawach porządkowych wystarczy polecenie. Warto też jasno określić granice i stanowczo się ich trzymać. Pozwoli to odróżnić pytanie dziecka, które wynika z ciekawości świata od takiego, które będzie prowokować niekończące się wyjaśnienia. 
Warto pamiętać, by rozmawiając z dzieckiem mówić przyjaznym i spokojnym, ale pewnym siebie tonem. Twój krzyk wywoła złość i negatywne emocje u dziecka -chcąc tego uniknąć, staraj się nie podnosić głosu.

Mów językiem korzyści

Nikt nie lubi słuchać, że czegoś mu nie wolno, zwłaszcza dzieci. Słysząc zdanie zaczynające się od słów nie wolno, możemy być pewni, że dziecko zrobi na odwrót. Warto też mówić w taki sposób, by dziecko wiedziało, że jedna czynność prowadzi do drugiej, np. " załóż buty to będziesz mógł wyjść na plac zabaw i się pobawić". Warto też uprzedzać wcześniej o tym co ma nastąpić. Dzieci najbardziej buntują się kiedy są wyrywane z jakiejś czynności, która sprawia im przyjemność np. zabawa na dworze. Warto więc przygotować dziecko na to, że zabawa trwa jakiś czas, a potem trzeba wrócić do domu. 


Konsekwencja

Nigdy nie cofaj wydanych dziecku poleceń, a tym bardziej nie dyskutuj z nim i nie negocjuj. Uleganie namowom dziecka i jego płaczowi spowoduje, że dziecko nauczy się, że może wpływać na Twoje decyzje. Warto też słuchać tego co mówi do nas dziecko. Często chce nam powiedzieć o ważnych dla niego sprawach a my ignorujemy to myśląc, że to mało istotne zdania. W ten sposób pokazujemy dziecku że ono tez nie musi się z pełną uwagą wsłuchiwać w nasze komunikaty. 

Dodaj komentarz


Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

dlatego warto jeśc mięso tylko od sprawdzonych myśliwych a...
coca cola to ściema - w coca coli jest bardzi mało kwasu...
na randkę idz tam gdzie nie ma ludzi
jak byś lubianym ? najlepsza porada - nie rób tego na siłę...
karta do bankmatu i dziecko samo bedzie widziało gdzie traci...