Najlepsze Porady RodzinaJak rozpoznać, że dziecko pali marihuanę? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Jak rozpoznać, że dziecko pali marihuanę?

Jak rozpoznać, że dziecko pali marihuanę? Marihuana

Marihuana to najpopularniejszy spośród tzw. "miękkich" narkotyków. Jest łatwo dostępna, stosunkowo niedroga, a w środowisku nastolatków jest postrzegana bardziej jako używka niż narkotyk. Szacuje się, że blisko 30% młodzieży przed 18 rokiem życia sięga po marihuanę. Co ciekawe, częściej robią to dzieci z tzw. dobrych domów, osiągające dobre wyniki w nauce niż ich pozostali koledzy. Duża część nastolatków sięga po "skręta" z czystej ciekawości lub chęci zaimponowania swojej grupie rówieśniczej. Czasem trudno jest uchronić swoje dziecko przed taką próbą, jednak warto wiedzieć jakie sygnały powinny niepokoić i być powodem do odpowiednio wczesnej reakcji, nim sprawa wymknie się spod kontroli. 


Jak rozpoznać, że dziecko jest pod wpływem narkotyków?
Osoby pod wpływem narkotyków zmieniają swoje zachowanie. Marihuana często powoduje radosny nastrój, nadmierną rozmowność oraz niekontrolowany chichot. Jeśli Twój nastolatek nie zachowuje się na co dzień w taki sposób, powinno to wzbudzić Twoje podejrzenia. Niektóre osoby pod wpływem marihuany mogą być również odurzone i sprawiać wrażenie otępiałych. Palenie konopi powoduje również wzrost apetytu, tzw. gastrofazę. Dziecko pochłania wtedy większą ilość jedzenia niż zazwyczaj. Osobę pod wpływem narkotyków można również rozpoznać po rozszerzonych źrenicach. Jeśli do tego zauważysz u swojego dziecka opuchnięte powieki i przekrwione białka, nie wróży to nic dobrego. 

Charakterystyczny zapach i podejrzane akcesoria
To, czy dziecko paliło marihuanę lub przebywało w towarzystwie palących, można najłatwiej rozpoznać po zapachu. Jest on lekko słodkawy, mdły i posiada ziołową woń. Podobnie jak w przypadku papierosów, trudno jest się go pozbyć. Jeśli ubrania i rzeczy dziecka przesiąknięte są takim zapachem, możemy przypuszczać, że nastolatek miał do czynienia z marihuaną i należy przeprowadzić z nim poważną rozmowę. Warto również zwrócić uwagę, jeśli dziecko często wietrzy swój pokój. Być może robiąc to, próbuje pozbyć się podejrzliwych zapachów. 

Niewątpliwie powinniśmy być zaniepokojeni, jeśli w rzeczach dziecka trafimy na akcesoria do robienia tzw. skrętów. Wszelkie bibułki, fifki, lufki, a także woreczek z podejrzaną, zieloną substancją to oznaka, że Twoja pociecha nie zakończyła eksperymentów z marihuaną na jednorazowym wybryku, ale pali regularnie. Nie wpadaj jednak w panikę, ponieważ nastolatki często niektóre z tych przedmiotów mogą nosić wyłącznie dla szpanu. Mimo wszystko, w przypadku takiego znaleziska należy zainterweniować. Wytłumacz swojemu nastoletniemu dziecku, że to co robi jest niezgodne z prawem i mogą mu grozić za to poważne konsekwencje. Przekonaj również, że skutki długotrwałego palenia, szczególnie w tak młodym wieku mogą być bardzo poważne. Spokojna, rzeczowa rozmowa z pewnością skłoni dziecko do przemyśleń. 

Dodaj komentarz

Kamila
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Młodzież często sięga po ten narkotyk. Wystarczy poczytać w internecie.

Jurek
Dodano:
0
0

Jak bym u swojego syna znalazł to dziadostwo to by na czterech literach przez miesiąc nie siadł.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Jak zarejestrować numer z plusa
h*j gnoj i mogiła twoja stara to kobyła
Ciekawy artykuł, w dzisiejszych czasach materiały kompozytowe...
Jako mama nie lubię dostawać prezentów typu: urządzenia...
Pakując dziecko co roku na kolonie czy na wakacje zawsze coś...
Dziecko z pewnością ucieszy się z karuzeli dla niemowląt.
Bardzo przydatne porady dla tych, którzy maja zamiar kupienia...