09.02.2024

Andrzejki — najciekawsze zwyczaje

Andrzejki — najciekawsze zwyczaje

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Agnieszka Nowak
Agnieszka jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, pasjonatką zdrowego stylu życia i zdrowego odżywiania. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące zdrowej diety, aktywności fizycznej oraz radzenia sobie ze stresem.
Udostępnij

Andrzejki, które występują również pod nazwą Ostatków to święto, które od dawna istnieje w polskiej tradycji. Andrzejki są ostatnią okazją do hucznej zabawy przed rozpoczęciem adwentu i zwyczajowo obchodzimy je z 29 na 30 listopada. Historia tego obrzędu sięga już do XVI wieku, jednakże w dzisiejszych czasach obchodzony jest odmiennie. Wcześniej owo święto miało charakter święta matrymonialnego, które było skierowane do niezamężnych kobiet. W czasach współczesnych jest to zabawa, w której może wziąć udział niemal każdy. Jakie są najciekawsze sposoby świętowania Andrzejek?


Tło kulturowe
Pierwsza wzmianka o święcie świętego Andrzeja w Polsce pojawiła się w 1557 roku, gdy Marcin Bielski wspomniał o nich w sztuce teatralnej „Komedyja Justyna i Konstacyjej”. Święto traktowane było nadzwyczaj poważnie i z początku kierowano je do dziewczyn młodych oraz niezamężnych. Swoją popularność zyskało z czasem. Pochodzenie święta nie jest do końca znane, jednakże niektóre źródła wskazują na starożytną Grecję po odwołaniu się do pochodzenia imienia Andrzej.

Najpopularniejsze zabawy
Chyba każdy z nas słyszał o laniu wosku — zabawa ta polega na przelewaniu stopionego wosku do miski z zimną wodą przez klucz oraz odgadywaniu kształtu, jaki rzuca powstała rzecz — ma mieć on związek z naszą przyszłością. Równie dużą popularnością cieszy się zabawa w przekładanie butów, która polega na układaniu butów kolejno pod ścianą w stronę progu, cały czas przekładając ostatni but. Ta osoba, której buty pierwszy dojdzie do końca, najszybciej weźmie ślub. Lubianą zabawą (szczególnie przez płeć piękną) jest przekuwanie kartki w kształcie serca igłą — wypisane imiona mogą być imieniem przyszłego męża lub żony.

Co jeszcze można robić w Andrzejki?
Nie masz ochoty powtarzać co roku tych samych zabaw i poszukujesz czegoś mniej znanego? Jednym z ciekawszych zwyczajów jest ucięcie gałęzi wiśni lub czereśni w dzień świętego Andrzeja oraz włożenie jej do wody. Zwyczaj mówi, że jeżeli gałąź zakwitnie w Boże Narodzenie, oznacza to szybki ożenek. Kolejnym zwyczajem jest obieranie jabłek ze skórki i wyrzucenie jej za siebie — kształt, który powstał ze skórki, będzie pierwszą literą imienia przyszłego małżonka. Ciekawym pomysłem jest wróżenie z atramentu. Na kartkę należy wylać kroplę atramentu i złożyć ją na pół, następnie zabieramy się za odczytanie powstałego wzoru. Jeżeli na rysunku powstał motyl, oznacza to krótki romans, twarz to sygnał pojawienia się rywala, a drzewo oznacza miłość, na którą trzeba cierpliwie poczekać.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy nasza porada Andrzejki — najciekawsze zwyczaje przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Andrzejki — najciekawsze zwyczaje? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją poradę w tematyce rozrywki w komentarzu
~Porada Andrzejki — najciekawsze zwyczaje
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
ciekawe może i tak...|hmmm ciekawe|porada dość ciekawa|ciekawa porada|proste i banalne|coś w tym jest}
~Andrzejki — najciekawsze zwyczaje
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności