Najlepsze Porady RozrywkaJak wychować kota?

Jak wychować kota?

Jak wychować kota? @pixabay

Koty to samodzielne i inteligentne zwierzęta, które wielu z nas towarzyszą na co dzień. Co jednak zrobić gdy kot nie słucha naszych poleceń? Czy jest w ogóle możliwe aby te niezależne czworonogi posłuchały swojego właściciela? Odpowiedź brzmi TAK! Kota można wychować, o ile zrobi się to umiejętnie i z poszanowaniem jego specyficznych cech. Poniżej pokażemy kilka porad, które pomogą Wam się uporać z problemami, które sprawia nasz pupil.


Odpowiednie traktowanie

Ważne jest żeby pamiętać, że kot to zwierzę i nie próbować go traktować jak człowieka! Nie można nosić go na rękach czy trzymać na kolanach na siłę. To samo tyczy się ubierania go w słodkie ubranka czy zawiązywania wstążeczek lub kokardek - takie "ozdoby" zwyczajnie go denerwują i mu przeszkadzają. Należy mu pozwolić na jego naturalne instynktowne odruchy, oczywiście w rozsądnych granicach. Kota można przyzwyczaić do preferowanych przez nas zachowań, jednak aby zobaczyć rezultaty wymagana jest od nas konsekwencja i cierpliwość.

Uczenie właściwych zachowań

Podstawowym zachowaniem jakiego każdy domowy kot musi się nauczyć jest korzystanie z kuwety. Jeśli kupiłeś kota z hodowli z pewnością będzie wiedział jak z niej korzystać, wszystko co musisz zrobić to pokazać mu gdzie ona się znajduje. Aby nauczyć małego kotka korzystania z niej, zaprowadź go do kuwety w której wcześniej zrobiłeś wgłębienie w żwirku. Prowadź go tam zaraz po przebudzeniu i po posiłku - szybko powinien nauczyć się do czego ona służy. Kot musi mieć także miejsce które może drapać. Dlatego jeśli tylko zamieszka on w naszym domu musimy kupić mu specjalny drapak. Jeśli tego nie zrobimy będzie on drapał to co akurat znajdzie najbliżej, czyli najczęściej meble: fotele, krzesła czy kanapy. Drapanie może być również sygnałem, że kot chce się z nami bawić, kiedy my go ignorujemy - warto wtedy poświecić mu przynajmniej kilka chwil uwagi. Jeśli chcemy, żeby zwierzak reagował na własne imię musimy wywołać w nim pozytywne skojarzenia. Zawsze gdy będziemy mu przynosić jedzenie wołajmy go po imieniu, róbmy to także gdy chcemy się z nim pobawić - to powinno przynieść pożądane rezultaty.

Dodaj komentarz


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Przetestowałam w swoim domu różne odkurzacze, a najlepiej...
najlepszy przepis na świecie na mule !!
Sery neutralizują brzydki zapach z ust :)
Po wszelkie porady i pomoc w naprawie sprzętu AGD radzę...