09.02.2024

Jak wygląda zawód fryzjera?

Jak wygląda zawód fryzjera?

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Magdalena Jankowska
Magdalena jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, ekspertką od urody i pielęgnacji skóry. Jej artykuły oferują praktyczne porady dotyczące pielęgnacji ciała, makijażu, oraz wyboru odpowiednich kosmetyków.
Udostępnij

Dobrze wykwalifikowany fryzjer w dzisiejszych czasach nie powinien mieć problemów ze znalezieniem posady. Rynek pracy dynamicznie się rozwija i widoczne jest zapotrzebowanie na fryzjerów damskich, jak i męskich. Szczególnie poszukiwani są fryzjerzy z wizją, dla których ten zawód jest połączeniem pasji i pracy. Jeżeli chcesz zostać fryzjerem, musisz na bieżąco doskonalić swoje umiejętności, dlatego nieodzowną częścią pracy są specjalne kursy i szkolenia. Czy fryzjerstwo to Twoja przyszłość?


Kim jest fryzjer?

W dzisiejszych czasach fryzjerowi bliżej jest do artysty niż do pracownika rzemieślniczego. Fryzjer to osoba, która może pochwalić się ogromną znajomością najnowszych technik i trendów związanych ze skracaniem włosów lub ich przedłużaniem czy też koloryzacją. W przypadku fryzjera jednak nie tylko liczą się techniki, ale również umiejętności artystyczne, wyczucie smaku, a także kwestia stylu, ponieważ fryzjer zajmuje się również modelowaniem fryzur zgodnie z życzeniami klientów.

Czym zajmuje się fryzjer?

Dobry fryzjer powinien przede wszystkim charakteryzować się umiejętnościami fryzjerskimi, na które składają się: zmysł estetyczny, umiejętności manualne, jak również wyobraźnia i wysoka kultura osobista. Fryzjer powinien w każdej sytuacji szanować klienta i słuchać jego wskazówek, jak również pomagać w wybraniu najkorzystniejszej dla klienta opcji. Jakie są główne zadania fryzjera?

  • strzyżenie i modelowanie włosów,
  • koloryzacja włosów, tj. farbowanie, tworzenie pasemek, rozjaśnianie, balejaż czy dekoloryzacja,
  • przedłużanie lub zagęszczanie włosów,
  • wykonywanie zabiegów regeneracyjnych włosów zniszczonych,
  • wykonywanie fryzur okolicznościowych, np. na śluby, sylwestra czy komunie,
  • doradzanie klientom, jaką pielęgnację skóry głowy i włosów stosować,
  • znajomość przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonywanie poszczególnych zabiegów,
  • dobranie i obsługiwanie przyrządów fryzjerskich, a także ich odpowiednia sterylizacja,
  • rozpoznawanie typów urody klientów i dobieranie kształtu i koloru włosów do urody klienta.

Jakimi cechami powinien wyróżniać się fryzjer?

  • Jedną z pierwszych cech, którą powinien charakteryzować się fryzjer, jest pewność siebie oraz swoich zdolności manualnych, która przekona klienta, że jest on w dobrych rękach.
  • Dobry fryzjer to ambitny fryzjer, ponieważ nieustannie poszukuje on drogi do rozwoju i udoskonalenia swoich technik — odbywa dodatkowe kursy i bierze udział w szkoleniach, które pozwalają mu zapoznawać się z najnowszymi trendami i poznawać nowe techniki fryzjerskie.
  • Fryzjera powinna charakteryzować odpowiednia dawka kreatywności i zmysłu estetycznego, ponieważ tylko w taki sposób będzie on w stanie dobrać odpowiednią fryzurę do kształtu twarzy oraz osobowości klienta. Nie każda osoba odwiedzająca salon wie, co pragnie zmienić w swoim wyglądzie, a doświadczony fryzjer powinien szybko wymyślić rozwiązanie, które przypadnie do gustu klientowi.
  • Osoba pracująca na stanowisku fryzjera nie tylko musi być dokładna, ale również musi umieć kontrolować stres i radzić sobie z umiejętnością pracy pod presją czasu, ponieważ w salonach fryzjerskich klienci umawiają się na poszczególne godziny, a może dojść do sytuacji, w których strzyżenie lub modelowanie się przedłuży i fryzjer znajdzie się poza zaplanowanym harmonogramem. W takiej sytuacji musi pamiętać o opanowaniu nerwów i zachowaniu trzeźwości umysłu — szybszej, aczkolwiek precyzyjniejszej pracy, aby zlikwidować poślizg czasowy.

Gdzie fryzjer znajdzie pracę?

Wykwalifikowani fryzjerzy mogą poszukiwać pracy przede wszystkim w salonach fryzjerskich. Jednakże salon fryzjerski to nie jedyne miejsce, w którym fryzjer znajdzie pracę. Może również składać CV jako specjalista od stylizacji włosów w studiach fotograficznych, na planach zdjęciowych czy na planach telewizyjnych.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy porada Jak wygląda zawód fryzjera? przydała Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Jak wygląda zawód fryzjera?? Jeżeli tak koniecznie dodaj swoją radę w tematyce rozrywki w komentarzu
~Porada Jak wygląda zawód fryzjera?
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
~Jak wygląda zawód fryzjera?
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności