Najlepsze Porady RozrywkaManga i anime — co to jest? Ocena 5 na podstawie 2 komentarzy

Manga i anime — co to jest?

Manga i anime — co to jest? Manga

Pod japońskim słowem „manga” kryje się pojęcie komiksu, natomiast terminem „anime” określa się japońskie filmy animowane. Manga i anime są coraz bardziej popularne — komiksy dostępne są nie tylko w popularnych sklepach z książkami, ale również w publicznych bibliotekach, natomiast anime obejrzymy nawet na Netflixie. Zarówno manga, jak i anime mogą być nietypową formą dla nas Polaków, jednakże jest to świetna okazja na zrozumienie innego kręgu kulturowego i zapoznanie się z tamtejszymi zwyczajami.


Jak powstała manga oraz anime?
Jak już wspomnieliśmy, manga to japoński komiks, który jest niezwykle dynamiczny, a jego klasyczna kolorystyka oscyluje pomiędzy bielą, czernią i szarościami. Za twórcę współczesnej mangi uważa się Osamu Tezuka, który stworzył jedną z najbardziej rozpoznawalnych konwencji mangi, czyli postacie kobiece, które charakteryzują się wielkimi oczami, małymi twarzami oraz wyeksponowanymi atrybutami płci pięknej. Termin anime oznacza natomiast japoński film rysunkowy, który zazwyczaj powstaje na podstawie mangi — występuje w postaci wieloodcinkowych seriali, filmów, a nawet w formacie kinowym. W Japonii mangę czytają prawie wszyscy, ponieważ jest ona podzielona na pozycje dla chłopców, dziewczynek, dorosłych kobiet i mężczyzn. W zależności od grupy docelowej manga przedstawia różnorodne historie, a także kładą akcent na inne kwestie.

Japońskie gatunki
Manga przeznaczona do odbioru młodego chłopaka będzie oscylowała wokół opowieści o wojownikach, sportowcach, a nawet robotach. Natomiast mangi dla dziewczyn skupiają się na emocjach, relacjach bohaterów oraz miłosnych, a także przyjacielskich perypetiach. Historie dla nieco starszej młodzieży zaczynają poruszać ważne tematy miłości, przyjaźni, odróżnienia dobra od zła, a także poszanowania natury. Natomiast mangi z gatunku przeznaczonych dla osób dorosłych nierzadko pełne są przemocy, krwawych scenek pełnych dynamiczności oraz seksu. Samo czytanie mangi jest niezwykle ciekawym doświadczeniem, ponieważ czyta się ją od strony prawej do lewej — tak jak w przypadku tradycyjnego pisma japońskiego.

Dodaj komentarz

Robert
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Lubię czytać mangi moim zdanie są lepsze niż komiksy o superbohaterach.

Magda
Dodano:
1
0

Uwielbiam Dragon Balla, Naruto oraz wszystkie filmy reżyserowane przez Hayao Miyazaki - są to klasyki anime .


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Turystykę określić można mianem podróży w celu zobaczenia i...
Rolka do ubrań i roomba to moje ulubione "sprzęty" odkąd mam...
Jak zarejestrować numer z plusa
Zasady gry w pokera mnie przerastają, nie potrafię ich...
Spróbuję wykonać to ćwiczenie z linijką
Bardzo często zamawiam jedzenie z mojej ulubionej restauracji.
W tym roku stawiam na własnoręczne ozdoby choinkowe. Będziemy...