09.02.2024

Shisha - od orzecha kokosu po małe dzieła sztuki

Shisha - od orzecha kokosu po małe dzieła sztuki

Ocena artykułu

Na podstawie 2 opinii
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
autor
Autor artykułu
Piotr Nowak
Piotr jest redaktorem portalu najlepsze-porady.pl, zajmującym się tematyką zdrowego stylu życia i fitnessu. Jego artykuły oferują praktyczne wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, planowania zdrowych posiłków oraz motywacji do zmiany nawyków na lepsze.
Udostępnij

Shisha cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Knajpki w których można zapalić tę oryginalną fajkę wodną stanowią niebywałą atrakcję i przyciągają wielu entuzjastów. Czym właściwie jest shisha i czy można odtworzyć rytuał jej palenia w domu? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.


Korzenie shishy

Choć dokładne okoliczności wynalezienia fajki wodnej nie są znane, jej korzeni w obiegowej opinii należy poszukiwać w kulturze indyjskiej lub palestyńskiej. Istnieją też teorie o chińskim bądź egipskim rodowodzie. Z kolei aktualny kształt sziszy zawdzięczamy najprawdopodobniej Turkom, którzy mieli duży wpływ na współczesny kształt fajki wodnej oraz rytuał jej palenia.

Kiedyś symbol statusu, dziś dostępna dla wszystkich

Shisha, cachimba, hookah czy narguille (między innymi pod tymi nazwami może występować w zależności od kraju) od najdawniejszych lat uchodziła za symbol statusu i chętnie sięgali po nią arystokraci oraz burżuazja. W krajach kultury arabskiej shisha do dzisiaj pełni ważny element kultury. Powszechny w wielu krajach arabskich jest widok grup przyjaciół spotykających się i plotkujących przy hookah. Dziś szisza może być ciekawym pomysłem na spędzenie czasu ze znajomymi zarówno w barze, jak i w domowym zaciszu.

Budowa fajki

Pierwsze fajki wodne wykonane były z orzecha kokosa. Dzisiejsze modele to nierzadko prawdziwe dzieła sztuki. Ich główna część - tzw. dzban - może być szklana, miedziana, ceramiczna, a nawet drewniana. Ponadto shisha składa się z systemu metalowej rury, która odpowiada za doprowadzanie powietrza oraz odprowadzanie dymu i zakończona jest podstawką lub glinianym naczyniem (cybuchem), który wypełnia się wkładem. Elastyczna rurka (wąż), zakończona ustnikiem przez który zaciąga się dym, wieńczy całą konstrukcję.

Krok po kroku

Rytuał rozpoczynamy od napełnienia dzbana odpowiednią cieczą (woda, mleko czy sok). Następnie, po złożeniu sziszy, nabijamy cybuch odpowiednim wypełnieniem. Następnie należy rozpalić węgielek, który po rozpaleniu powoduje, iż dym z tytoniu przechodzi przez dzban (tam ulega schłodzeniu – woda pełni rodzaj swoistego filtra). Dym wdychamy głębokimi, powolnymi wdechami, za pomocą węża z ustnikiem.

Tytoń, melasa, żele, a może kamyczki

Tradycyjne wkłady do palenia to tytoń i melasa. Tytoń charakteryzuje się dużą wilgotnością i silnym aromatem. Z kolei melasa to beztytoniowe wkłady, które uznawane są za zdrowszy zamiennik tytoniu. W Polsce również melasa przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich. Ciekawą propozycją stanowią żele i kremy na bazie gliceryny. Para powstająca podczas nagrzewania żelu jest delikatniejsza, a aromaty uwalniane są wolniej, dzięki czemu pojedynczy rytuał palenia shishy może trwać dłużej. Kamyczki nasączone aromatyzowanym roztworem są kolejnym alternatywnym rozwiązaniem.

Nie tylko do baru z shishą

Shisha doskonale sprawdzi się także do użytku domowego. Z pewnością urozmaici niejedno spotkanie towarzyskie i zaskoczy zaproszonych gości. Może być również oryginalnym prezentem. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, warto zapoznać się z szerokim wachlarzem produktów oferowanych choćby przez sklep internetowy Shishasklep.pl. Znajdziemy w nim między innymi duży wybór fajek wodnych oraz wypełnień o niezliczonych aromatach, od owocowych, po waniliowe, miętowe czy takie oryginały, jak rum z colą czy guma balonowa.

Opinie na temat artykułu

Średnia ocena
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
(2)
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
Czy opis porady Shisha - od orzecha kokosu po małe dzieła sztuki pomogła Ci się ? Może masz jakiś inny pomysł lub poradę na tema Shisha - od orzecha kokosu po małe dzieła sztuki? Jeżeli tak czy możesz ją dodać swoją radę w tematyce rozrywki w komentarzu
~Porada Shisha - od orzecha kokosu po małe dzieła sztuki
09.02.2024
pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka pełna gwiazdka
~Shisha - od orzecha kokosu po małe dzieła sztuki
09.02.2024
Zamknij
Twoja prywatność
Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje te wykorzystywane są tylko do celów statystycznych w celu usprawnienia działania serwisu.
Zaakceptuj
Polityka prywatności