Najlepsze Porady RozrywkaSkąd się wzięły imiona? Ocena 5 na podstawie 1 komentarza

Skąd się wzięły imiona?

Skąd się wzięły imiona?

Zwyczaj nadawania imion towarzyszy człowiekowi od niepamiętnych czasów. Dlatego też wśród wielu imion, jakie znajdziemy w księgach imion znajdziemy zarówno te współczesne, jak i biblijne czy pradawne, opisujące konkretne cechy osób je noszących. Wybór odpowiedniego imienia dla dziecka spędza sen z powiek wielu przyszłym rodzicom. Każdy chciałby, by jego pociecha nosiła imię oryginalne, a przy tym pięknie brzmiące i o ciekawym znaczeniu.


Imiona w Polsce

Najważniejszym wydarzeniem w dziejach Polski, mającym ogromny wpływ na nazewnictwo, był Chrzest Polski w 966 roku. Dzięki temu zaczęto dzieciom nadawać imiona biblijne, które jeszcze przez wiele lat później będą się mieszać z imionami typowo pogańskimi. Przed chrztem, ludzie nosili głównie imiona pochodzące od cech charakteru, wyglądu lub roślin i zwierząt. W okresie około XIII-XIV wieku zaczęto nadawać słowiańskie imiona dwuczłonowe, np. Sławomir, które były odpowiedzią na popularne w tym okresie imiona zaczerpnięte z Biblii. Wówczas też zaczęto wierzyć w nadprzyrodzoną moc imion, które rzekomo definiują charakter człowieka.

 

Rozwój nazewnictwa
Dzięki licznym wojnom europejskim, przesuwaniu granic i ekspansji ludności europejskiej w rozmaite rejony świata, na terenie ziem polskich zaczęto stosować wyrazy zapożyczone. Oczywiście znalazły się wśród nich także imiona. I tak, jak rozwijały się poszczególne języki narodów, tak też stopniowo zwiększała się gama imion nadawanych chłopcom i dziewczynkom. Od imion pochodzących od czynności czy cech fizycznych cywilizacja przeszła do imion o charakterze magicznym. Obecnie, kwestię imion regulują odpowiednie przepisy prawne, które zabraniają nadawania imion ośmieszających i obraźliwych.

Każde imię można powiązać z konkretnymi cechami oraz historią pochodzenia. Dlatego też warto dowiedzieć się, jakie niezwykłe wydarzenia kryją się za powstaniem twojego imienia. Do tego celu został stworzony imiennik, czyli portal, w którym znajdziesz znaczenie najpopularniejszych imion żeńskich i męskich.

Dodaj komentarz

Anna
Najnowszy Komentarz!
Dodano:
0
0

Miałam problem, aby wymyślić odpowiednie imię dla dziecka. Strasznie dużo jest ich teraz i ciężko się zdecydować.


Najciekawsze porady

Podobne porady - warto przeczytać

Ostatnio komentowane porady

Zdecydowanie zgadzam się z tytułem tego artykułu.
Odpowiedni Dress code również ma znaczenie.
Zasady Savoir Vivre są bardzo ważne.
Polecam wypróbować ten przepis.
Super poradnik skorzystam jak będę miał coś co wymaga okularów 3d
Uczyłam się jak jeździć na rolkach 2 lata i zrezygnowałam. To...
Oglądałam "kochana mamusia nie żyje" i oceniam ten film 10 na...
Pokażę ten artykuł mojej córci. Na pewno będzie robić bransoletki